Co to jest trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry twarzy, dotykającą najczęściej osób dojrzałych o jasnej karnacji i skórze naczynkowej. Co jest jego przyczyną i jak go zwalczyć?

Objawy

Trądzik różowaty – acne rosacea – objawia się zmianami grudkowymi, krostkami i zaczerwienieniem występującym w centralnych częściach twarzy. Obejmuje policzki, brodę, czoło i nos. Może pojawić się za uszami, na plecach i na dekolcie. W postaci zaawansowanej mogą wystąpić zmiany przerostowe, zapalne guzy i nacieki. Choroba występuje w pięciu postaciach: rumieniowej z teleangiektazjami, grudkowo-krostkowej, gdzie rumień pojawia się w środkowej części twarzy, przerostowo-naciekowej – tu dodatkowo występują krostki i obrzęk, ocznej – przy której dochodzi do zapalenia spojówek oraz innych objawów ocznych i ziarniakowej, w której rumień jest stały. Początkowo choroba objawia się rumieniem, który z czasem się utrwala. Towarzyszą mu pajączki, grudki, krostki i swędzenie. Może prowadzić nawet do zmiany kształtu części twarzy.

Przyczyny występowania trądziku różowatego

Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiet o jasnej karnacji. Przyczyny choroby mogą być różne i nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Za jej pojawienie się odpowiadają zaburzenia hormonalne, naczyniowo-ruchowe, a także predyspozycje genetyczne. Często występuje równocześnie z chorobami układu pokarmowego. Może być wynikiem alergii, nadciśnienia tętniczego, złej diety, zbyt gwałtownej zmiany temperatury, promieniowania UV. Sprzyjają jej: łojotok, zakażenie mieszków włosowych, zakażenie HPV, a także długotrwałe stosowanie sterydów.

Leczenie trądziku różowatego

Jak zwalczyć trądzik różowaty? Leczenie nie jest proste. Stosuje się środki poprawiające krążenie, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz regenerujące skórę. Konieczne jest unikanie naświetlenia słonecznego i dużych różnic temperatury. Z diety należy wykluczyć ostre przyprawy. Nie wolno stosować kosmetyków podrażniających skórę. Postać oczna wymaga leczenia zapalenia spojówek i stosowania sztucznych łez. Postać guzowata może spowodować konieczność leczenia chirurgicznego, kriochirurgii lub elektrokoagulacji. Zabiegi dermabrazji i laseroterapii to także metody leczenia trądziku różowatego.

Pielęgnacja skóry i unikanie zagrożeń

Właściwa pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym jest niezmiernie ważna. Stosuje się kosmetyki nawilżająco-łagodzące i przeciwzapalne. Nie mogą one zawierać alkoholu, składników zapachowych, ani olejków eterycznych. Rezygnuje się z mydła, zastępując je delikatnymi środkami myjącymi. Należy zmienić dietę, wyeliminować ostre i gorące posiłki, alkohol. Sauna, gorące kąpiele również nie działają korzystnie. Chorobę nasilają promienie UV, wysiłek fizyczny i stres. Już po wystąpieniu pierwszych pajączków warto odwiedzić dermatologa i salon kosmetyczny, by jak najszybciej je zlikwidować i nie dopuścić do zaostrzenia, a w następstwie do wystąpienia trądziku różowatego.

Trądzik różowaty jest dolegliwością niełatwą w leczeniu. Dlatego należy reagować na pierwsze jego objawy i poszukać profesjonalnej pomocy. Wizyta w salonie kosmetycznym może zapobiec pojawieniu się ostrej postaci choroby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here