pendrive

Czasami nadchodzi moment, w którym należy przeinstalować nasz system. Zdarza się również, że kupujemy nowy sprzęt bez fabrycznie zainstalowanego Windowsa. W takich sytuacjach musimy zrobić to sami, jak jednak tego dokonać, jeśli nie posiadamy płyty instalacyjnej lub nie nadaje się już ona do użytku ze względu na uszkodzenia? Na szczęście, nie jest to trudne. Do instalacji wystarczy nam pendrive, dzięki któremu postawimy na naszym sprzęcie system na nowo.

Jak zainstalować Windows z pendrive?

Potrzebujemy do tego czystego, pozbawionego plików nośnika, odpowiedniego programu i pliku obrazu dysku naszego systemu. Ten ostatni pobieramy z oficjalnej strony Microsoftu, sami lub poprzez narzędzie Media Creation Tool w dalszym procesie. Pendrive, którego użyjemy, powinien być całkowicie pusty – jeśli znajdować się będą na nim pliki, zostaną one usunięte w procesie instalacji, więc lepiej jest przenieść je w bezpieczne miejsce. Pendrive powinien mieć też sporą pojemność – 8 GB będzie wystarczające.

Aby zgrać nasz obraz dysku na pendrive tak, by dało się z niego instalować system, potrzebujemy narzędzia o nazwie Media Creation Tool. Je również pobierzemy ze strony Microsoftu. Po zapisaniu programu na dysk należy uruchomić go jako administrator i zaakceptować postanowienia licencyjne. Następnie z menu programu należy wybrać opcję „utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera” i wcisnąć „dalej”. Następnie należy wybrać odpowiednią wersję systemu Windows, jego język i architekturę (32 lub 64 bity).

jak zainstalować windows z pendrive

W następnym ekranie wybrać należy opcję „dysk flash USB”, czyli właśnie pendrive’a. Sprzęt musi być podłączony do komputera, w przeciwnym wypadku program go nie wykryje. Po wykryciu pendrive (w razie potrzeby możemy użyć opcji „odśwież”) rozpocznie się pobieranie systemu Windows na nośnik. W zależności od naszego łącza zajmie to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W międzyczasie warto upewnić się, że posiadamy kopie zapasowe naszych plików na innym dysku, na przykład zewnętrznym, albo w chmurze, by nie stracić ważnych dokumentów. Warto również zrobić listę programów używanych na co dzień, by szybko móc je zainstalować na nowo.

Gdy system zostanie pobrany, a instalacyjny („bootowalny”) pendrive stworzony, należy pozostawić go podłączonego do komputera i uruchomić system ponownie. W wielu przypadkach konieczne będzie wejście do ustawień BIOS/UEFI, by zmienić opcję rozruchu – w ten sposób decydujemy o tym, by nie uruchomił się dotychczasowy system na dysku twardym, a instalator na pendrive. Aby wejść do ustawień BIOS/UEFI należy podczas włączania komputera wcisnąć klawisz delete, f2, f12 lub inny, podany w instrukcji naszego komputera.

Sposób wejścia do BIOS różni się w zależności od producenta sprzętu. Po dostaniu się do tych ustawień należy odnaleźć podmenu „advanced”, „advanced BIOS features” lub „boot”, a tam opcję „boot sequecne”. Tutaj znajdziemy listę urządzeń, z których komputer startuje system. Domyślnie pierwszym urządzeniem będzie dysk twardy, więc aby zainstalować system z pendrive, trzeba tę opcję zmienić na wybrany z listy nasz dysk flash. Pendrive oznaczony będzie USB-HDD lub po prostu jako USB. Należy zmianę zapisać, używając klawisza f10, potwierdzić za pomocą klawiszy y i entera i ponownie uruchomić komputer.

Wówczas sprzęt uruchomi instalator z pendrive, a proces instalacji nie będzie różnił się od instalacji dokonywanej z płyty od producenta. Należy pamiętać o tym, by podczas procesu zgrywania systemu na pendrive, jak również późniejszej instalacji, pendrive’a nie wyjmować. Skutkować to może uszkodzeniem pamięci flash lub nawet naszego komputera, jeśli nastąpi to w trakcie instalacji.

windows z pendrive

Podczas instalacji należy wybrać język naszego systemu, a następnie wybrać opcję „zainstaluj teraz”. Możemy dokonać uaktualnienia systemu, zachowując nasze pliki osobiste (ale nie zainstalowane programy) lub zainstalować system „na czysto”. Później należy wybrać odpowiednią partycję dysku, a instalacja się rozpocznie. W tej trakcie możemy zdać się na domyślne ustawienia prywatności lub sami ustalić,co chcemy wysyłać do Microsoftu (ta wersja jest zalecana), zdecydować czy konto używane na tym komputerze jest kontem osobistym czy firmowym, a także zalogować się na własne konto Microsoft, jeśli takowe posiadamy.

W trakcie instalacji warto również od razu podłączyć się do naszej sieci WiFi i to właściwie tyle, jeśli chodzi o instalowanie. System zrobi resztę sam, a my po dłuższej chwili otrzymamy czysty system gotowy do pracy na nim. Jak widać, proces instalacji z pendrive’a wcale nie jest trudny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here