Notariusz

Zapewne każdy z nas w swoim życiu spotkał się z nazwą notariusz czy notariat. Często spacerując po mieście możemy zauważyć bardzo wiele szyldów reklamujących i zachęcających do skorzystania z danej kancelarii notarialnej. Ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę i rozumiem czym zajmują się notariusze? Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym zawodzie to zapoznaj się z tym tekstem.

Kim jest notariusz?

Notariusz jest prawnikiem, który świadczy zawód tak zwanego zaufania publicznego. Co to znaczy w praktyce? Każdy z notariuszy w swojej pracy posługuje się specjalna oficjalną pieczęcią państwową na, której wizerunku widnieje biały orzeł. Ponadto każdy z wydanych i podpisanych przez notariuszy pism i dokumentów m miano oficjalnego dokumentu urzędowego. Warto wiedzieć, że notariusza jako urzędnika państwowego chroni specjalne prawo- ochrona przysługująca urzędnikom państwowym.

Czym właściwie zajmują się notariusze w swojej pracy?

Praca notariusza należy do niezwykle odpowiedzialnych i skomplikowanych. W swojej pracy taki prawnik zajmuje się przede wszystkim takimi sprawami jak: pozwolenia na budowę, akty notarialne, zakup mieszkania/domu, spisanie i odczytanie testamentu, odrzucenie testamentu, podział majątku czy też ubieganie się o różnego rodzaju odszkodowania. Co, więcej wszystkie wyżej wymienione sytuacje prawne wymagają bezwzględnej obecności notariusza pod rygorem nieważności sporządzonego dokumentu. Jak widać rozpiętość zadań, z którymi na co dzień zmaga się notariusz jest bardzo duża jednak większość z nich jest bardzo praktyczna i dotyczy bardzo wielu zwykłych ludzi.

Czego nie wolno robić notariuszowi?

Notariusze pomimo swoich licznych uprawnień oraz przywilejów przysługujących im ze względu na charakter wykonywanej przez siebie pracy nie mogą wykonywać niektórych czynności. Zakaz dotyczy między innymi dokonywania czynności notarialnych względem: swojego małżonka/ małżonki, samego siebie, krewnych oraz powinowatych w linii prostej i złożonej oraz wszelkich innych osób pozostających w bardzo bliskich relacjach z notariuszem. Zasada ta dotyczy również przypadku ustania takich relacji np. rozwodu.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że dzięki temu tekstowi zrozumieli Państwo naturę pracy notariuszy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here