Solary

Solary, czyli tak zwane kolektory słoneczne, to rozwiązanie które obecnie cieszy się naprawdę bardzo dużą popularnością. Warto się nad tym zastanowić już podczas planowania budowy domu. Kolektory słoneczne mają wiele zalet, do których zaliczyć można między innymi dbałość o środowisko, jak również zmniejszenie kosztów ogrzewania. To powoduje, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na to, aby zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Co zatem powinniśmy wiedzieć na jej temat?

Jak działają solary?

Warto wiedzieć, że na instalację fotowoltaiczną składają się różne elementy, a mianowicie baterie (najczęściej znajdują się na dachu, ale można spotkać je umieszczone też na gruncie, czy też na elewacji), podgrzewacz w środku budynku mieszkalnego, który zazwyczaj umieszczony jest w pobliżu kotła centralnego ogrzewania, jak również instalacja pompowo-sterownicza. Przede wszystkim, instalacja solarna ma za zadanie zmienić promieniowanie słoneczne na ciepło. Nośnikiem jest w tym wypadku roztwór glikolu propylenowego, który krąży w instalacji dzięki pacy zespołu pompowo-sterowniczego, dzięki czego ciepło z kolektorów jest zabrane i zostaje przeniesione do wężownicy, która ma za zadanie nagrzewanie wody w podgrzewaczy. Musimy mieć na uwadze, że zarówno wężownica, jak również bateria znajdująca się w podgrzewaczu, hydraulicznie są połączone ze sobą rurami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Promieniowanie słoneczne, które dzięki instalacji zostało zamienione na ciepło, zapewnia ogrzewanie wody w budynku mieszkalnym i może być wykorzystywane wspomagająco do ogrzewania domu. Żeby móc całkowicie wykorzystać możliwości, jakie mają solary, to zaleca się, aby były one montowane na wysokości około 3 metrów nad gruntem, dzięki czemu poziom nasłonecznienia będzie odpowiedni, jak również zapobiegnie to uszkodzeniom oraz zabrudzeniom solarów.

Instalacja solarna – do czego mogą być wykorzystywane kolektory słoneczne?

Solary, jak już wspomniano powyżej, mają za zadanie przekształcić energię promieniowania słonecznego na ciepło, które przeznaczone jest głównie do pogrzania wody użytkowej. Solary do wody mogą się przydać nie tylko do domu, ponieważ bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również solary do basenu. Ciepła woda ze słońca, jest doskonałym sposobem na to, aby płacić mniejsze rachunki, szczególnie wówczas kiedy w domu mamy instalację elektryczną. Kolektory słoneczne są przeznaczone jednakże nie tylko do podgrzewania wody. W pewnym stopniu jest to sposób na ogrzewanie domu słońcem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here