jak dbać o cerę

W przypadku cery trądzikowej niewłaściwa pielęgnacja może wyrządzić skórze ogromną krzywdę. Należy ją tak zorganizować, aby w delikatny sposób zadbała o naskórek, dogłębnie go oczyściła i usunęła z jego powierzchni przynajmniej część wyprysków, krostek i zaskórników. Cera trądzikowa jest bowiem bardzo problematyczna. Nie chodzi tu tylko o to, że bez przerwy pojawiają się na niej nowe niedoskonałości, ale też o sam stan psychiczny osoby borykającej się z takim kłopotem estetycznym.

Trądzik jest mocno widoczny dla innych ludzi. Ten, kto wciąż go ma, stara się go bezustannie ukrywać. Mężczyźni i młodzi chłopcy nie są w stanie tego do końca zrobić, ale już kobiety mają od tego makijaż – cudowny wynalazek, dzięki któremu zawsze, niezależnie od stanu swojej cery, mogą prezentować się idealnie – jak największe gwiazdy z okładek kolorowych magazynów.

Niestety te wszystkie kolorowe kosmetyki jeszcze bardziej zapychają cerę. Szybko wchodzą w pory i powodują tworzenie się nowych wyprysków i zaskórników. Korzystając z nich na co dzień, wręcz nie można cieszyć się piękną, gładką i idealnie czystą skórą. Jak zatem ją pielęgnować, aby nareszcie poprawić jej stan? Jak dbać o cerę, na której cały czas występuje ten uporczywy trądzik?

Na samym początku zajmijmy się makijażem, skoro już o nim wspomnieliśmy. Oczywiście najlepiej by było, aby kobieta z trądzikiem całkowicie z niego zrezygnowała, jednak jak sami dobrze wiemy, w większości przypadków nie jest to możliwe. Młode dziewczyny prędzej dadzą sobie uciąć rękę, aniżeli zgodzą się na wyjście z domu bez grubej warstwy tapety.

Mocnymi i gęstymi fluidami wyrównują koloryt ciała i zakrywają delikatnie większe wypryski, a później wklepują w nie dodatkowy korektor, który sprawia, że stają się one niemalże niewidoczne. Warto przynajmniej pomyśleć tutaj o tym, by korzystać z dobrych jakościowo kosmetyków do makijażu. Wśród nich pojawiają się nawet preparaty hipoalergiczne, przeznaczone właśnie dla skóry trądzikowej i wrażliwej – nie obciążają cery i zazwyczaj nie pogarszają jej stanu. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, by pod koniec dnia te wszystkie kolorowe cudeńka zmyć ze swojej twarzy.

cera

Nigdy nie wolno o tym zapominać! Dla kobiety powinien to być najważniejszy rytuał pielęgnacyjny, bez którego nie może ona pójść do łóżka. Nawet po suto zakrapianej imprezie czy późnej randce z ukochanym warto wziąć do ręki przynajmniej zwykłe chusteczki nawilżane i przetrzeć nimi całą buzię, aby nie pozostawić na niej nawet najmniejszej ilości kolorowego kosmetyku. W ciągu nocy przeniknie on bowiem w głębsze warstwy skóry, a to może się zakończyć pojawieniem się kolejnego pryszcza.

A jak dbać o cerę na co dzień?

Gdy już makijaż zostanie usunięty z twarzy, kobieta uda się do swojego łóżka i wstanie rano z myślą o tym, aby zaraz wybiec do swojej pracy lub szkoły? Pierwszym krokiem będzie oczyszczanie. Skóra w ciągu nocy mogła zebrać mnóstwo zanieczyszczeń – chociażby tych kryjących się na poduszce, pościeli czy nawet we włosach. Trzeba ją dogłębnie oczyścić, używając delikatnego żelu myjącego (najlepszy będzie ten do cery trądzikowej, kupiony w aptece).

Żel nie powinien mieć żadnych drobinek. Drażnią one naskórek i mogą rozprzestrzeniać wypryski po całej twarzy. Myjąc nim twarz, później najlepiej wytrzeć ją do sucha oddzielnym ręcznikiem (innym niż ten wykorzystywany do suszenia ciała) bądź ręcznikiem papierowym. Następnym krokiem będzie spryskanie cery tonikiem.

Dobrze sprawdza się ten różany – wystarczy opryskać nim twarz i pozostawić na dwie minuty, aby cały preparat zdołał się w nią samodzielnie wchłonąć (nie trzeba go niczym przecierać). Buzia po takim oczyszczaniu potrzebuje porządnego nawilżenia. Należy zatem wklepać w nią dobry krem odżywczy i dopiero potem zająć się wykonywaniem samego makijażu.

ładna buzia

A jak dbać o cerę od środka? Co jeść, a czego unikać, by zawsze wyglądała ona pięknie i by przynajmniej część wyprysków zniknęła z jej powierzchni, a dziewczyna nie musiała już ich więcej maskować pod grubymi warstwami fluidów, pudrów i korektorów? Otóż w takiej diecie przeciwtrądzikowej nie może występować czekolada. Najlepiej w ogóle odstawić cały cukier, który często jest jedną z przyczyn niedoskonałości cery.

Niezbyt dobrze sprawdzą się też ostre przyprawy. Osoby mające skłonności do trądziku w ogóle nie powinny ich używać, zastępując je świeżymi ziołami lub zwykłymi klasycznymi przyprawami. Pijąc wodę, można natomiast oczyszczać skórę od wewnątrz. O tym kroku też należy pamiętać – i to koniecznie codziennie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here