cv

Dobrze napisane CV bardzo często stanowi ogromny krok na drodze do sukcesu związanego ze znalezieniem wymarzonej pracy, na godziwych i odpowiednio satysfakcjonujących warunkach. Tylko jak napisać CV do pracy, aby zainteresowało pracodawcę i znacząco wyróżniło tego jednego kandydata spośród setek, jeśli nie tysięcy innych ubiegających się dokładnie o to samo stanowisko?

Wbrew pozorom napisanie dobrego i interesującego CV nie jest zadaniem wybitnie skomplikowanym, jednak wymaga znajomości pewnych zasad i unikania dość rażących błędów, które już na starcie skreślić mogą potencjalnego kandydata z dalszej walki o miejsce na danym stanowisku pracy. CV to wizytówka każdego kandydata, niezależnie od tego, o jakie stanowisko się ubiega, Dlatego też warto (to z pewnością zaprocentuje w bliższej czy dalszej przyszłości) nieco się przyłożyć do napisania własnego życiorysu, poświęcając na jego stworzenie odpowiednią ilość wolnego czasu.

Tu warto dodać, że wielu pracodawców patrzy na życiorys kandydata jako na pierwszy test sprawdzający, czy dana osoba będzie w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez stanowisko, o które się ubiega, czy też nie. Wiele osób poszukujących pracy niestety (z przyczyn związanych z niewiedzą czy własnym lenistwem) zapomina o tym, że tego samego CV nie powinno się wysyłać do wielu pracodawców, a już w szczególności, gdy dana osoba ubiega się o nieco inne stanowiska w różnych przedsiębiorstwach.

cv do pracy

Długość CV oraz format, w jakim zostaje ono zapisane – bardzo często bowiem pierwszy etap rekrutacji w wielu firmach polega na wysyłaniu swojego CV za pośrednictwem poczty mailowej, po czym dopiero wybrane osoby zostają zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną, która ostatecznie wyłoni osobę/osoby, które zatrudnione zostaną na danym stanowisku.

Jak twierdzą specjaliści od rekrutacji, CV osoby, która dopiero zaczyna swoją ścieżkę kariery zawodowej nie powinna przekraczać długości kartki formatu A4 (niezależnie od tego, czy życiorys skonstruowany jest w formie elektronicznej czy bardziej tradycyjnej, papierowej). Osoby mające już pewne doświadczenie zawodowe powinny pamiętać o tym, że drukując swój życiorys każda jego strona wydrukowana zostać powinna oddzielnie (w praktyce jest to równoznaczne z tym, że nie możemy zastosować druku dwustronnego – choć całą pewnością jest to rozwiązanie bardzo wygodne, aczkolwiek jeśli chodzi o przedstawianie życiorysu bardzo nieprofesjonalne).

Jeśli chodzi o format elektroniczny, to wszelkie informacje powinny być zapisane czcionką standardową, kolorem czarnym na białym tle. Co prawda konstruując życiorys dopuszczalne jest dodawanie kolorowych elementów w celu wyróżnienia swojego CV spośród wszystkich innych, jednak należy robić to bardzo ostrożnie, gdyż w tym przypadku o brak umiaru nie trudno. Najbezpieczniej przy pisaniu CV jest pogrubić najważniejsze kwestie, które mają zostać wyróżnione. Jeśli chodzi o ostateczny zapis, to najlepiej CV zapisywać w formacie pdf. Pracodawcy bardzo chętnie przyjmują także życiorysy zapisane w takich formatach jak doc., rtf czy jpg.

Jak twierdzą specjaliści, w każdym CV , które chce uchodzić za jak najbardziej profesjonalne, w górnym rogu każdego życiorysu obowiązkowo znaleźć się powinny informacje takie jak numer stanowiska, numer referencyjny podany w ogłoszeniu czy inne, ważne dla przyszłego pracodawcy informacje, które w zdecydowanej większości przypadków jasno i wyraźnie podane są w ogłoszeniu. Tak naprawdę numer referencyjny i nazwa stanowiska tylko z pozoru są mało istotne.

jak napisać cv do pracy

Bardzo często brak tych informacji może dość poważnie utrudniać prace rekruterom, dlatego też nie ma się co dziwić, że życiorysy wysyłane do pracodawcy bez tych istotnych informacji mogą być odrzucane już na samym starcie, bez zapoznania się rekrutera z treścią w nich zawartą. Profesjonalne CV powinno zawierać również zdjęcie (jak najbardziej aktualne (nie sprzed kilku lat) osoby, która o dane stanowisko pracy się ubiega.

W tym przypadku należy przede wszystkim kierować się jedną, ale jakże ważną zasadą – cały format CV ma robić duże wrażenie swoim profesjonalizmem na przyszłym pracodawcy, co w praktyce oznacza, że nie koniecznie musi się nasz życiorys spodobać rodzinie czy nawet znajomym.

Istotne jest także podzielenie życiorysu na części tematyczne, zawierające dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy, umiejętności oraz zainteresowania. Nagłówki każdej z części CV powinny zostać odpowiednio oznaczone wyróżniać się nieco (choć bez zbędnej przesady) na tle całego pozostałego tekstu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here