jak przygotować się do rozmowy

Rozmowa kwalifikacyjna to wielki stres, dlatego wiele osób nie wie jak sobie z tym poradzić. Nerwy mogą zepsuć wszystko, dlatego im lepiej jesteśmy przygotowani tym większe są szanse na to, że sobie poradzimy. Pamiętać należy o tym, że jeśli nie mamy kwalifikacji to żadna super rozmowa nie wchodzi w grę i nic nam nie wniesie dobitego. Trzeba się do takiej pracy nadawać i jeśli czujemy się na siłach to sobie poradzimy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na pewno nie można mieć od razu roszczeń do nowego pracodawcy.

Przygotowanie do rozmowy

Zaczynamy od tego, że musimy poznać firmę, w której mamy rozmowę odbyć. Im więcej informacji zdobędziemy tym lepiej. Nie byłoby dobrze gdyby ktoś nas zapytał, czym firma się zajmuje i co oferujemy, a my nic nie wiemy albo wiemy coś, co nie jest zgodne z prawdą. Na to nie można sobie pozwolić, bo nie ma już szans na prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Szybko dowiemy się jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej żeby nie popełniać błędów, które są często spotykane i które niestety rzutują na całość naszej osoby i całej rozmowy.

Internet w tej sytuacji nie ma sobie równych i szybko się o tym przekonamy. Dawniej nie było ważne, jaki mamy wizerunek w sieci, ale dzisiaj wszystko się zmienia. Mamy Facebooka mamy Instagram. To wszystko są dzisiaj narzędzia dla pracodawcy. Jeśli mamy tam wpisy niecenzuralne, albo mamy opisaną poprzednią pracę w krytycznych słowach, oskarżamy kogoś o coś to przyszły pracodawca może to wszystko sprawdzić. Niestety taka osoba nie będzie miała dla nas dobrych wiadomości.

jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

To oznacza, że trzeba będzie nad wszystkim panować, a im mamy zając wyższe stanowisko tym większe to ma znaczenie. Wiele osób traci pracę w ten sposób, bo coś napiszą na Facebooku i nagle się okazuje, że pracodawca jest wśród znajomych i to widzi. Włączamy myślenie i wtedy nie będziemy mieć tak dużo problemów jak teraz. W Internecie można znaleźć szereg pytań, która są zadawane na takich rozmowach kwalifikacyjnych.

Warto je przejrzeć, a wtedy żadne z takich pytań nie będzie w stanie nas zaskoczyć. Wszystko jednak zależne będzie od tej osoby, która tą rozmowę prowadzi. Często są to osoby, które nie lubią konkurencji, dlatego będą się starały zrobić wszystko żeby nas wyeliminować. Nie będzie łatwo, ale jeśli ktoś jest inteligentny i sprytny to sobie z tym poradzi.

Rozmowa o zarobkach

Na pewno nie warto od razu wchodząc pytać o to ile można zarobić. Pracodawca nie lubi takich pytań, w Polsce w ogóle rozmowa o pieniądzach nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego jest to temat delikatny. Jeśli podczas rozmowy pada pytanie ile chcemy zarabiać to jest to pytanie bardzo trudne. Podobnie się czujemy jak idziemy kupić samochód, a właściciel nie podaje ceny tylko pyta nas ile proponujemy? Tutaj jest podobnie i trzeba ostrożnie na to pytanie odpowiadać.

Warto orientować się, jakie są pensje na tym stanowisku i można dzięki temu wyciągnąć średnią. Jeśli powiemy za dużo to można zrazić pracodawcę i nie będzie chciał dalej z nami rozmawiać. Jeśli powiemy za mało to sami stracimy szanse na wyższe zarobki. Jest to bardzo trudne pytanie, ale trzeba będzie się z nim zmierzyć. Jakby nie patrzeć to ile zarabiamy ma znaczenie i nikt nie chce charytatywnie pracować.

Bardzo dobre przygotowanie do rozmowy

Warto ćwiczyć rozmowę i odpowiadanie na pytania. Wtedy będziemy o wiele lepiej przygotowani i taka rozmowa w żaden sposób nas nie zaskoczy. Wiele osób właśnie w ten sposób postępuje. Jeśli ćwiczymy długi czas to mówimy plunie, nie zacinamy się, bo to nie będzie odbierane najlepiej. Przygotowania zajmują sporo czasu, ale skoro mamy szanse na to żeby otrzymać pracę i bardzo dobre zarobki to warto się tego podjąć. W Internecie można znaleźć filmy instruktażowe oraz instrukcje jak nie prowadzić takiej rozmowy.

rozmowa kwalifikacyjna

Warto zdobyć wiele cennych informacji na ten temat, a wtedy nic nie będzie w stanie nas zaskoczyć. Warto również dowiedzieć się, na jakie pytania nie musimy udzielać informacji, a jakie są uważane za przejaw bezczelności. Niestety osoby rekrutujące często starają się przejść przez tę cienką linię i my nie możemy im na to pozwolić. Dzisiaj rozmowy kwalifikacyjne odbywają się wszędzie.

Nie ma znaczenia czy to praca fizyczna czy na wysokim stanowisku. Oczywiście poziom takich rozmów jest bardzo różny, dlatego i przygotowanie do nich jest inne. W wielu przypadkach wystarczą dobre chęci i już można się cieszyć nową pracą. Im wyższe stanowisko tym więcej chętnych osób i wtedy tylko najlepsze osoby mają szanse na zatrudnienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here