jak sadzić maliny

Maliny należą do owoców, które znane już były nawet przed naszą erą. Co prawda, że pierwsze maliny rosły dziko, ale już w czwartym wieku zostały udomowione i sadzili je ludzie w swoich obejściach. Wielkie zasługi w udomowianiu malin położyli Rzymianie, którzy odkryli ich niesamowity smak i zapach. Oraz właściwości zdrowotne i zapragnęli mieć te owoce blisko siebie. I tak maliny zawojowały kontynent europejski.

Lecz dla wielu osób w naszym kraju, a zwłaszcza tych będących w średnim wieku maliny kojarzą się głównie z lasem. Dlaczego ? Dlatego, że w Polsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu maliny najczęściej zbierane były w lesie. Pośród drzew rosły krzaki malin obfitujące w czerwone owoce, które nie znały co to nawóz i oprysk.

Były znacznie mniejsze od malin uprawianych obecnie, ale były całkowicie ekologiczne. Przepięknie pachniały i posiadały niepowtarzalny smak. Obecnie niewiele osób zbiera leśne maliny, gdyż mamy je na plantacjach zwanych malinowymi sadami. A także sadzimy je w swoich ogrodach, czy po prostu na podwórku pod płotem.

Wiele osób pragnących mieć krzak malin w zasięgu ręki pyta, jak sadzić maliny ?

Sadzenie tego owocowego krzewu jest bardzo proste. Wystarczy na jesieni posadzić obcięty krzak w spulchnionej glebie. Bez obawy, że zmarznie. Korzeń maliny, który wsadzimy w glebę nawet gdy zmarznie, to i tak na wiosnę wypuści młode pędy.
Co można więcej powiedzieć o malinie ? Malina, którą konsumujemy najczęściej posiada owoce koloru czerwonego. Lecz istnieje wiele odmian malin. Szacuje się, że jest ich ponad dwieście.

I dlatego owoce malin oprócz koloru czerwonego mogą mieć także kolor żółty, pomarańczowy, fioletowy, czarny, albo nawet biały. Maliny są krzewami owocowymi, które noszą nazwę malin letnich i malin jesiennych. Maliny letnie wydają plon wcześniej od malin jesiennych. I kończą się wówczas, gdy maliny jesienne zaczynają przygotowywać się do wydawania plonów. Najczęściej maliny jesienne zaczynają owocować pomiędzy 20 lipca, a 1 sierpnia. I owocują poprzez sierpień i wrzesień.

maliny

A nawet jeszcze w pierwsze dni października, aż do pierwszych większych mrozów. Krzakom malin nie zaszkodzi mróz dwu, czy trzy stopniowy. Dopiero ten powyżej pięciu stopni potrafi zmrozić krzaki malin.
Maliny, to bardzo cenne owoce pod względem odżywczym i leczniczym. Większość z nas ceni sobie sok z malin dodawany np. do herbaty, a wspomagający w przeziębieniu i infekcjach dróg oddechowych.

Owoce malin posiadają dużo pierwiastków chemicznych potrzebnych organizmowi człowieka, jak: potas, sód, wapń, żelazo, magnez. Oraz witaminę A, C, E, B1, B6, B12. Maliny nie należą także do owoców zbyt kalorycznych. W 100 gramach posiadają 52 kalorie.

A więc można je zaliczyć do owoców średnio kalorycznych. Wobec czego każdy może pozwolić sobie na ich konsumpcję. A nawet osoby dbające o linię lub będące w trakcie kuracji odchudzającej. Oczywiście są jeszcze mniej kaloryczne owoce, ale są też i o wiele bardziej kaloryczne, jak np. banany. W owocach malin znajdują się kwasy organiczne, jak kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas salicylowy. A także cukry, pektyny, antocyjany, oraz lotne związki zapachowe.

Posiadanie plantacji malin pozwala na osiągnięcie pewnych dochodów, które mogą zasilić domowy budżet. Co prawda nie zawsze cena za maliny jest zadowalająca, ale przynajmniej nie ma kłopotu z ich zbytem. Ponieważ liczne zakłady przetwórstwa owocowego ubiegają się o możliwość skupu tych owoców.

W Polsce najwięcej plantacji malin znajduje się na Lubelszczyźnie. Dlatego czasem mówi się o tym regionie, że jest malinowych księstwem. Lubelszczyzna jest dostawcą największej ilości malin w Polsce, a Polska jest jednym z największych dostawców malin na świecie. A mniejsze plantacje, czy przy domowe hodowle malin znajdują się w wielu gospodarstwach domowych w całej Polsce.

koszyk malin

Maliny należą do owoców miękkich i dlatego trzeba bardzo uważać podczas zrywania, aby nie zostały pogniecione przez nasze palce. Jest to owoc, który bardzo szybko wypuszcza sok i pleśnieje. Dlatego nie można ich, gdy są zerwane przetrzymywać w ciepłym i nasłonecznionym pomieszczeniu. Gdy są przeznaczone do skupu, to trzeba od razu po zerwaniu odstawić w chłodne miejsce. Natomiast, gdy chcemy wykorzystać je do domowej produkcji najlepiej od ręki przystąpić do działania.

Z malin najczęściej robimy sok. Jest on bardzo smaczny i przydatny zwłaszcza w porze zimowej. Rozgrzewa, wzmacnia, zapobiega i leczy. Posiada szereg dobroczynnych właściwości i dlatego nie powinniśmy stronić od malin, jak i innych owoców posiadających podobne walory, jak np. czarna porzeczka, borówki, czy jabłka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here