jak zmniejszyć rozmiar pliku

Dzisiaj mamy coraz nowocześniejszy sprzęt do robienia zdjęć i filmów, dlatego zajmuje to coraz więcej miejsca. Dawniej, kiedy aparaty miały po kilkaset tysięcy pikseli można było mieć pliki, które miały po kilkanaście kilobajtów. Dzisiaj liczone są w megabajty i jest ich nawet kilkanaście na jednym zdjęciu. Problem polega na tym, że w niektórych serwisach nawet tych aukcyjnych takie zdjęcie nie jest przyjmowane.

Dla nas to spory problem, bo co teraz mamy zrobić? Ludzie kombinują na różne sposoby przycinając zdjęcia i nie wychodzi to najlepiej. Trzeba się dowiedzieć jak zmniejszyć rozmiar pliku, a wtedy nie będziemy popełniać błędów jak inni. Serwery mają swoje ograniczenia, dlatego nie ma się, co dziwić, że trzeba zmniejszać wielkość zdjęć czy filmów. Trzeba zdobyć wiedze jak należy to robić żeby efekty były najlepsze z możliwych.

Zmiana rozmiarów JEPG

Jeśli nie zależy nam na tym żeby, jakość była cały czas bardzo dobra to można to zrobić w naprawdę łatwy sposób. Zdjęcie, które ma dwa megabajty może mieć dziesięć procent tej wartości. Oczywiście coś kosztem czegoś tutaj będzie i trzeba mieć tego świadomość. Otwieramy zdjęcie za pomocą programy Paint. Każdy wie, co to za program, dlatego wie, jak bo obsługiwać. Nic nie trzeba więcej robić, czyli nie zmniejszamy zdjęcia, nie przycinamy.

Po prostu po otwarciu klikamy w zapisz. Czekamy chwilę i zdjęcie jest nawet o 90% mniejsze. Nie będzie wyglądało najlepiej, ale jeśli idzie na aukcje albo do ogłoszenia to w zupełności to wystarczy. Mamy kilka chwil i zdjęcie jest gotowe, a zatem warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić, bo można będzie szybko osiągnąć swój cel. Oczywiście można też zapisać przez Paint w innym formacie obraz JPEG. Jest tam cała lista i im coś będzie gorszej jakości tym mniejszy będzie rozmiar pliku. Można również przycinać zdjęcie, bo nie zawsze to, co na nim jest może być pokazywane w całości.

plik jpeg

To już trochę nam zajmie, ale na pewno każdy sobie z tym poradzi. Paint to jeden z najprostszych programów, dlatego nawet te osoby, które nie za bardzo się tym orientują poradzą sobie z takim zadaniem. Wiele osób z tego korzysta, a zatem i my możemy spróbować. Zanim dokonamy jakichkolwiek zmian w wielkości rozmiaru zdjęcia to trzeba zrobić sobie kopię zapasową, bo wtedy powrotu już nie będzie.

Gotowe programy

Można również korzystać z gotowych programów, które mają taką opcje, która oznacza, że można zmniejszyć rozmiar pliku. Jeśli zastanawiamy się nad tym gdzie znajdziemy takie pogramy to można je za darmo ściągnąć z różnych stron. Wystarczy tylko trochę poszukać, a przekonamy się, że to naprawdę działa. Najczęściej są to programy do obróbki zdjęć, do ich katalogowania i wtedy jest tam opcja zmniejszania zdjęć. Warto z tego skorzystać, bo na pewno będziemy bardzo zadowoleni, jeśli oszczędzimy bardzo dużo czasu.

Takie programy mają taką zaletę, że nie tylko zmniejszają rozmiar plików, ale również zachowują ich, jakość, a w wielu przypadkach właśnie na tym nam zależy. Zanim cokolwiek będziemy przerabiać trzeba sprawdzić czy jakość będzie taka sama jak wcześniej czy jednak coś się zmieni. Na pierwszy rzut oka trudno nam będzie zauważyć czy coś się zmieniło, ale jeśli powiększymy kilkukrotnie oryginalne zdjęcie i to pomniejszone to się przekonamy jak to naprawdę wygląda.

Jeśli taki program nam odpowiada to można z niego korzystać. Jeśli nie to szukamy dalej i wreszcie utrafimy na coś, co spełni nasze oczekiwania. Ważne jest to żeby nasze zdjęcia były bezpieczne i żeby w razie błędów można było wrócić do ich oryginalnego rozmiaru. Wtedy nic złego się nie stanie i właśnie o to przecież chodzi.

przy komputerze

Nasze zdjęcia

Zdjęć robimy teraz w godzinę więcej niż przez ostatnie sto lat. Dawniej trzeba było nastawiać parametry aparatu, mieć kliszę, ale to wszystko już jest przeszłością. Dzisiaj mamy o wiele łatwiej, bo mamy aparaty cyfrowe. Można korzystać z aparatów w telefonach, ale można również kupić sobie aparat kompaktowy albo lustrzankę. Jest tego wszystkiego bardzo dużo, dlatego często zależy nam na zmniejszaniu rozmiaru zdjęcia, bo przecież nie wszystko nam się zmieści na dysku twardym.

Nie bez powodu dyski twarde są coraz większe, bo wszystko zajmuje bardzo dużo miejsca. Z biegiem czasu matryce w aparatach będą jeszcze większe, dlatego zdjęcia będą zajmowały jeszcze więcej miejsca, co przekłada się na zajmowane miejsce. Każdy z nas prędzej czy później zacznie się interesować zmniejszaniem plików. Jeśli mamy gotowy program to jesteśmy bardzo dobrze przygotowani i w razie potrzeby oszczędzimy miejsce i czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wychować kota
Następny artykułJak flirtować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here