W ostatnim czasie bardzo modne stały się meble z palet. W związku z tym mnóstwo osób zadaje sobie pytanie, jak zrobić meble z palet? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak się może wydawać. Zamiast kupować meble do ogrodu, można wykonać je samodzielnie – z palet. Nie są one wykonane z drewna najdoskonalszej klasy, jednak to materiał mocny, wytrzymały oraz naturalny. Ciekawy pomysł aranżacyjny oraz odpowiednie wykończenie pozwolą wyczarować z palet interesujące meble z palet.
Meble z palet ogrodowe – jakie palety
Palety mogą mieć rozmaitą formę oraz kształt, zależnie od przeznaczenia. Najmodniejsze są trwałe, trójwarstwowe europalety wielkości 120 x 80 x 14,4 cm, wykonane z dużych deszczułek, o wspartych narożnikach napełnionych dużymi klockami z drzewa czy trocin, podbite od dołu trzema listwami. Są również drobniejsze typy dwuwarstwowe jednokrotnego użytku, jakie mają na wierzchu rząd cieńszych oraz mniejszych listew połączonych od dołu belkami. Wielu wytwórców wykorzystuje również własnych palet o różnej formie.
Oryginalne europalety (oznaczone EPAL) są robione z drzewa impregnowanego oraz poddanego obróbce cieplnej, co ma je zabezpieczać przed insektami. W wypadku pozostałych konstrukcji jest to zazwyczaj drzewo surowe. Cena zakupu palet może być niezwykle zróżnicowana. Najtańsze w zakupie będą europalety używane. Minimalna cena zakupu sięga 6 – 8 zł/szt. Cena palet nowych będzie niewątpliwie trochę większa. Przeciętna stawka za palety modelu euro to 20 zł. Natomiast nie brakuje również ofert sprzedaży, w których koszt zakupu przewyższa kwotę 30 – 40 zł za sztukę.
Jakie meble ogrodowe oraz na taras można wykonać z palet
Bardzo modne meble wykonywane z palet to stoły oraz przeróżnego typu siedziska. Starczy nabić na siebie dwie palety, aby osiągnąć wysokość 30 cm. To już jest funkcjonalny stolik ogrodowy. Jeżeli przerwy pomiędzy listwami na wierzchu palety wypełnimy specjalnymi listwami, powstawanie jednolity blat. Przedłużając formę o inne takie komplety, można stworzyć fotel czy siedzenie ogrodowe każdej wielkości. Pod gruby oraz odporny materac nie trzeba wypełniać przestrzeni pomiędzy listwami na wierzchu.
Paleta umieszczona na sztorc oraz przybita z tyłu konstrukcji będzie stanowić praktyczne oparcie. Jeżeli nałożymy na zbite palety elastyczny materac, meble ogrodowy do siedzenia gotowy. Interesujące możliwości dają palety postawione na sztorc. Jeżeli wbijemy na dwie takie „nogi” blat z desek, powstanie komfortowy stół o wysokości trochę ponad 80 cm.
Paleta przymocowana do ściany z nadzianą na wierzchu deską może być pomysłem na kwietnik na tarasie. Jeżeli wystawimy spód palety, w którym pod poprzeczki nabijemy kolejne belki, stworzymy ogromne szkatułki na rośliny. Przed wypełnieniem ich podłożem ogrodniczym warto je zaimpregnować folią. Paleta przybita wysoko na ścianie ganku domu na działce może być wieszakiem na parasole oraz ubrania zewnętrzne czy narzędzia robocze.
Meble z palet do ogrodu – obróbka drewna
Drewno stosowane do produkcji palet jest nieobrabiane. Meble należy dobrze oszlifować na pełnej przestrzeni. Można do tego zastosować szlifierkę oscylacyjną czy papier ścierny na klocku. Do pierwszego szlifowania wykorzystuje się papier o grubym ścierniwie (gradacja 80), następnie coraz mniejszego.
Jeżeli zależy nam na równym wypolerowaniu na przykład blatu stołu, do ostatniego polerowania można użyć papieru o gradacji 180-200. Należy również dobrze obrobić narożniki, jakie mogą się łuszczyć drzazgami. Podczas polerowania należy uważać na miejsca, w których mogą wystawać gwoździe. Dobrze jest je właściwie wbić w głąb drewna, aby później nie przeszkadzały.
Malowanie mebli ogrodowych z palet
Powierzchnia dedykowana do malowania winna być sucha oraz czysta. Jeżeli są jakiekolwiek poplamienia, należy je umyć czy zeszlifować cienkim papierem ściernym oraz odpylić. Środek przed malowaniem należy dokładnie wymieszać. Nakładamy przeważnie dwie powłoki środków ochronno-dekoracyjnych. Jeżeli użyjemy impregnatu oraz produktu dekoracyjnego, można je wykorzystać w układzie jedna powierzchnia zabezpieczająca oraz dwie powłoki dekoracyjne.
Impregnat lub olej najlepiej jest nanosić pędzlem, aby móc odpowiednio wetrzeć środek w drzewo. Lakiery, lakierobejce czy emalie można nanosić również wałkiem. Dotyczy to szczególnie ostatniej powłoki wykończeniowej, ponieważ wówczas powstanie na wierzchu estetyczna powłoka bez wyraźnych śladów po pędzlu.
Każde drewno wykorzystywane na zewnątrz winno być zabezpieczane przed biokorozją. Zanim porozstawiamy ogrodowe meble z palet na tarasie, zabezpieczmy je właściwymi środkami.