Joga dla początkujących

Słysząc hasło „joga”, wielu z nas wyobraża sobie ascetycznego mędrca, który przez wiele godzin siedzi bez ruchu w jednej pozycji lub wykonuje niezwykle skomplikowane ekwilibrystyki. Na szczęście joga dla początkujących nie wymaga aż tak zaawansowanych technik i może praktykować ją każdy. Korzyści dla naszego zdrowia i kondycji psychicznej będą nieocenione.

Czym jest joga?

Joga to system technik oddychania i ćwiczeń mający na celu doskonalenie się zarówno pod względem sprawności fizycznej, jak i wytrzymałości psychicznej. Joga ma u swoich podstaw ciekawe założenia filozoficzne i tak naprawdę jest ścieżką duchowego rozwoju.

Jeśli jednak nie interesuje nas zostanie joginem, a po prostu chcielibyśmy poprawić stan naszego zdrowia i kondycję, nie musimy wcale studiować historii i filozofii jogi. Joga dla początkujących to przede wszystkim nauka właściwego oddychania i zestaw ćwiczeń poprawiających sprawność fizyczną.

Przy okazji ćwiczenia jogi regulujemy też ciśnienie krwi i gospodarkę hormonalną, pozbywamy się lub przynajmniej zmniejszamy dolegliwości bólowe związane z siedzącym trybem życia, wzmacniamy mięśnie i redukujemy stres.

Co będzie potrzebne na początek?

Joga dla początkujących oferowana jest przez większość szkół jogi. Jeśli nie mieliśmy do tej pory żadnej styczności z jogą, zapisanie się na kurs to dobry pomysł.

Nauczyciel podpowie nam, jak prawidłowo wykonywać poszczególne asany, nauczy nas też prawidłowego sposobu oddychania. Wbrew obiegowej opinii joga nie polega na wstrzymywaniu oddechu i odliczaniu do dziesięciu, ale na wyrobieniu w nas nawyku właściwego oddychania. Głęboki, spokojny, rytmiczny oddech to podstawa. Przy okazji dotleniamy organizm i wyciszamy umysł.

Kiedy już znajdziemy kurs jogi lub nauczyciela online, zaopatrzmy się w matę do ćwiczeń. To wystarczy na początek.

Dlaczego jogę trzeba ćwiczyć regularnie?

Regularne ćwiczenie jogi jest bardzo ważne. Po pierwsze dlatego, że przyzwyczajamy w ten sposób  organizm do wysiłku i stopniowo zwiększamy jego wytrzymałość i wydolność. Z treningu na trening poprawia się nasza kondycja i możemy próbować wykonywać bardziej skomplikowane asany.

Po drugie, regularne ćwiczenie jogi wyrabia w nas obowiązkowość i silną wolę. Jesteśmy z siebie zadowoleni nie tylko dlatego, że ćwiczenia fizyczne sprawiają, że poprawia się nam humor, ale także dlatego, że dotrzymujemy danego sobie słowa – że będziemy ćwiczyć.

Joga dla początkujących to przeważnie trzy treningi tygodniowo, po około pół godziny. Jeśli nie mamy czasu na dojazdy, ćwiczmy w domu. W grupie możemy ćwiczyć dwa razy, a nawet tylko raz w tygodniu. Ważne jest, żeby pomiędzy kolejnymi treningami nie robić długich przerw. Nie szukajmy wymówek, ćwiczmy we własnym tempie i tak, jak lubimy, ale koniecznie regularnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here