Laparoskopia w ginekologii

Laparoskopia jest bardzo popularną techniką diagnostyczno-zabiegową, którą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Dzięki tej metodzie można obejrzeć narządy wewnętrzne oraz je operować za pomocą cienkiego endoskopu, który wyposażony jest w kamerę. Laparoskopia z powodzeniem stosowana jest w ginekologii.

Jak wygląda laparoskopia?

Laparoskopia jest dużo bezpieczniejsza niż klasyczne zabiegi chirurgiczne. Polega na zrobieniu niewielkiego nacięcia na brzuchu, przez które wprowadza się cienki endoskop z kamerą. Lekarz ogląda narządy wewnętrzne na komputerowym ekranie i ocenia, czy wszystko jest w porządku, czy może należy przeprowadzić zabieg, który zlikwiduje występujący problem. W ginekologii możliwa jest na przykład laparoskopia macicy i jajowodów.

Laparoskopia macicy

Laparoskopię z powodzeniem wykorzystuje się w ginekologii do leczenia chorób wewnętrznych. Zabieg pozwala na usunięcie występujących zmian, takich jak na przykład mięśniaki macicy czy torbiele jajnika. Przy pomocy laparoskopii można także usunąć macicę. Zabieg ten polega na usunięciu przydatków, które są odpowiedzialne za płodność oraz produkcję ważnych hormonów.

Laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika

Laparoskopia jajników przeprowadzana jest w celu diagnostycznym oraz leczniczym. Można w ten sposób znaleźć przyczyny różnych nieprawidłowości (np. kiedy kobieta nie może zajść w ciążę), albo wykonać na przykład laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika czy innego rodzaju guza.

Blizny po laparoskopii

Po około tygodniu od wykonania zabiegu następuję zdjęcie szwów. W ich miejscu mogą pojawić się blizny po laparoskopii. Czasami występuje swędzenie i delikatne zgrubienie. Początkowo mają bardzo czerwony kolor, jednak z upływem czasu zazwyczaj bledną. Na to, czy blizny pozostaną mocno widoczne mają wpływ podatność osoby poddającej się zabiegowi na tego typu zmiany oraz to, czy od samego początku odpowiednio o nie dba.

Jeśli blizna po laparoskopii nieciekawie wygląda lub pacjent chce się jej po prostu pozbyć, powinien skonsultować się z lekarzem, który najpierw dokładnie ją obejrzy, a potem zaproponuje odpowiednią metodę jej korygowania. Najważniejszą kwestią jest dbanie od samego początku o pielęgnację blizny. Najlepiej używać do tego kremów poleconych przez lekarza. Nie wolno także wystawiać ich na działanie światła słonecznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here