Listwy odbojowe i inne elementy z PCV – dlaczego są tak funkcjonalne?

Tworzywo sztuczne to jeden z najbardziej praktycznych polimerów, który zrewolucjonizował niejedną gałąź przemysłu. Dzisiaj spotykamy go praktycznie na każdym kroku. Jaka jest jego geneza i gdzie jest wykorzystywany?

Gdzie powstał polichlorek winylu?

Tworzywo sztuczne znane jest człowiekowi od blisko dwustu lat. Jako pierwszy uzyskał je francuski chemik, Henri Victor Regnault. Charakterystyczny biały proszek, który okazał się końcowym produktem polimeryzacji, wzbudził zainteresowanie naukowca, który jednak nie był w stanie dokładnie nazwać tej substancji. Dlatego zapis procesu i jego opatentowanie zawdzięczamy niemieckiemu chemikowi. Kilkanaście lat później Fritz Klatte zajął się uzyskiwaniem żywicy z winylowych związków. Pierwsze szerokie zastosowanie polichlorku winylu miało miejsce podczas pierwszej wojny światowej. W wyniku niedoboru kauczuku zdecydowano się na zastąpienie go właśnie PCV. Wysokie koszty produkcji sprawiły jednak, że po wojnie zaprzestano jego produkcji. Dopiero w latach 30. XX wieku, gdy opracowano nową metodę jego uzyskiwania, pojawiły się pierwsze fabryki w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Dzisiaj PCV jest produkowany na całym świecie. Wykonuje się z niego uszczelki, węże ogrodowe, profile meblowe, ogrodzenia, a nawet noski schodowe. Szerokie zastosowanie polichlorku winylu jest więc widoczne praktycznie na każdym kroku. Jest to efekt właściwości tego polimeru. Giętkość, elastyczność, czy odporność na uszkodzenia to tylko kilka z nich. W Polsce także produkuje się tworzywo sztuczne, a dzięki nowoczesnemu sprzętowi można wytwarzać elementy o najróżniejszych kształtach, rozmiarach, czy kolorach.

Listwy odbojowe PCV – co je wyróżnia od innych elementów?

Z polichlorku winylu powstają także elementy wykorzystywane w szkutnictwie. Trudno dziś wyobrazić sobie łódź bez listwy odbojowej. To bardzo ważny element, który wzmacnia konstrukcję łodzi. Jest to część biegnąca dookoła jednostki pływającej w miejscu łączenia kadłuba z pokładem. Zazwyczaj ma ona kształt półokrągły lub prostokątny z zaokrąglonymi krawędziami. Może także zawierać zaczepy do namiotu lub uchwyty ułatwiające przenoszenie łodzi. Dawniej listwy odbojowe wykonywało się z metalu lub drewna, takiego jak dąb czy jesion. Właściwości polichlorku winylu sprawiły jednak, że stał się on elementem niezwykle popularnym. Listwy odbojowe PCV są odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i dodatkowo wzmacniają szczelność statku. Dzięki temu możemy wpłynąć do portu bez obaw o niespodziewane uszkodzenie statku. Sprawdź tutaj więcej informacji na ten temat http://www.firmaskowronski.pl/100/profile-meblowe. Listwy odbojowe PCV są więc bardzo funkcjonalnym elementem łodzi. Warto o nich pamiętać, jeśli nie chcemy narazić się na dodatkowe koszty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here