Obejma zaciskowa – kiedy należy wymienić?

0
1168

Każdy element z czasem ulega zniszczeniu i nie podlega to żadnej dyskusji. Koniecznie więc należy zastanowić się nad tym, jak wygląda sytuacja z pozornie mało istotnymi elementami wyposażenia, które mogą mieć ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i komfortu. Obejma zaciskowa jest jednym z takich elementów, ponieważ teoretycznie nie ma ona bezpośredniego wpływu na działania poszczególnych układów, modułów i części, lecz bez niej, wydajna i efektywna praca jest dosłownie niemożliwa.

Kiedy zatem należy wymieniać wymiany i jak często należy to robić? Jak weryfikować stan obejmy i oceniać jej wytrzymałość? W jaki sposób znaleźć satysfakcjonujące rozwiązania, które zaspokoją potrzeby użytkowników? Spieszymy z udzieleniem odpowiedzi na wszystkie pytania. Zapraszamy serdecznie do lektury, dzięki której obejma zaciskowa nie będzie miała przed tobą tajemnic.

Sprawdź stan przed wymianą

Jak sprawdzić stan obejmy? To proste. W pierwszej kolejności należy się do niej dostać, co nie powinno stanowić problemu dla mechaników – nawet jeśli są oni jedynie pasjonatami. Kiedy obejma zaciskowa jest już dobrze widoczna, należy przetrzeć ją przy pomocy wilgotnej i suchej szmatki. Dzięki temu pozbędziesz się nagromadzonych zanieczyszczeń. W tym momencie masz już na pewno wgląd w to, w jakim jest ona stanie. Pojawiła się widoczne rdza i opaska trzyma się satysfakcjonująco mocno? W takim razie nie trzeba jej jeszcze wymieniać na nową.

Jak wymieniać?

Skorodowana obejma zaciskowa może po prostu puścić, gdy poluzujemy ją lub ściśniemy, gdyż zmiana kształtu spowoduje pęknięcie. Musi być ona jednak wtedy naprawdę mocno zniszczona i jeśli dojdzie do takiej sytuacji, oznacza, że powinniśmy wymienić ją wcześniej, gdyż jakikolwiek innych ruch mógł ją również zniszczyć. Jeśli nie odpuszcza tak łatwo, wystarczy odkręcić ją przy pomocy śrubokręta. Należy jednak w pierwszej kolejności upewnić się wcześniej, czy z układu spuszczono gaz lub płyn w miarę możliwości. W innym wypadku możemy zanieczyścić pozostałe części, gdyż dojdzie do rozszczelnienia.

Gdzie szukać odpowiednich produktów?

W sieci bez problemu znajdziemy mnóstwo ofert specjalistycznych firm zajmujących się dystrybucją tego typu asortymentu i producentów, którzy prowadzą również sprzedaż detaliczną. Obejma zaciskowa jest jednak tanim i drobnym elementem, więc warto od razu zamawiać całe zestawy. Co, jeśli nie masz takiej potrzeby? Nic straconego. Możesz skorzystać z oferty sklepów stacjonarnych, które oferują asortyment i akcesoria mechaniczne lub hydrauliczne. Warto sprawdzić także placówki budowlane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here