Sadzenie roślin w ogrodzie dla początkującego

Podstawową czynnością wykonywanąw ogrodzie jest sadzenie roślin. Zazwyczaj zajmujemy się tym na początkowym etapie zakładania ogrodu lub na początku sezonu, kiedy chcemy dodać do swojego ogrodu nowe gatunki roślin. To właśnie od tego, czy posadzimy je w odpowiedni sposób zależy to, jak będą wyglądać w przyszłości. Kondycja i wzrost roślin zmienia się nie tylko pod wpływem naszych działań mających na celu ich pielęgnację, ale jest po części uwarunkowane tym, jak je posadziliśmy. O czym powinien więc pamiętać początkujący ogrodnik?

Wybór sadzonek

Jeszcze zanim przejdziemy do samego sadzenia, konieczne jest zdecydowanie, jakie sadzonki roślin będą pasować do konkretnego miejsca w naszym ogrodzie. W tym celu zwracamy uwagę na m.in. pH i rodzaj podłoża, wilgoć, nasłonecznienie, sąsiedztwo innych roślin oraz temperaturę. Terminy sadzenia różnią się w zależności od grupy roślin. Do najpopularniejszych należą m.in. krzewy, rośliny cebulowe, rośliny jednoroczne, byliny, pnącza, drzewa oraz rośliny zimnolubne. Zazwyczaj termin sadzenia przypada jednak na jesień i wiosnę. Jeżeli jednak wiemy, że będziemy mogli zapewnić odpowiednie warunki swoim roślinom, możemy posadzić sadzonki w dowolnym momencie roku, ponieważ sklepy ogrodnicze posiadają bardzo szeroką ofertę przez większość roku. Sadzonki powinny charakteryzować się brakiem oznak chorobowych. Jeżeli decydujemy się na zakup roślin w pojemnikach, musimy uważać na zbyt duże bryły korzeniowe, które mogą sprawić, że aklimatyzacja rośliny w ziemi będzie dłuższa. Sadzonki najlepiej kupić w cenionym sklepie internetowym jak np. Gardenowo.

Wybór gleby

sadzonki rosliny

Rośliny potrzebują podłoża dostosowanego do swojego gatunku. Niektóre z nich nie będą rosły na zbyt zasadowym podłożu, natomiast inne na zbyt kwasowym. Poza tym, zanim przejdziemy do sadzenia, musimy oczyścić glebę ze wszystkich chwastów i zanieczyszczeń. Jeżeli nasz ogród znajduje się w miejscu, które nie charakteryzuje się zbyt żyzną glebą, możemy ja wzbogacić dobrze przerobionym kompostem, dla poprawy jej struktury i wzbogacenia jej w składniki pokarmowe. Warunki pogodowe zawsze odgrywają dużą rolę w sadzeniu roślin, jednak w niektórych przypadkach są one szczególnie istotne. Przede wszystkim dotyczy to roślin jednorocznych. Aby stworzyć roślinom odpowiednie warunki, powinniśmy wykopać dołek na głębokość umożliwiającą swobodne zmieszczenie korzeni.

Etapy sadzenia roślin:

  1. Oczyszczamy teren
  2. Przygotowujemy dołek
  3. Rozmieszczamy rośliny
  4. Dbamy o regularną pielęgnację naszych roślin

Jest to oczywiście bardzo uproszczony schemat, ponieważ liczne gatunki roślin wymagają od nas wykonania dodatkowych czynności, w celu zapewnienia im odpowiednich warunków do rozwoju. Na pierwszy rzut oka sadzenie roślin może się wydawać skomplikowane, ponieważ musimy wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ogrodnictwo jest bardzo przyjemnym zajęciem, a samodzielnie wyhodowane rośliny to najlepsza ozdoba każdego ogrodu i działki. Poza tym najważniejsze jest podążanie za powszechnie znanymi wskazówkami, które ułatwiają początkującym ogrodnikom dbanie o swój ogród.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here