jak usunąć rdzę z motocykla

Rdza. Niezależnie od tego, czy chodzi o samochód, łódź, rower czy mebel ogrodowy, jest to korozyjna blizna, której widok wystarcza, abyś zaczął zastanawiać się, jak usunąć rdzę.

Technicznie rdza jest tlenkiem żelaza i pojawia się, gdy żelazo lub związek zawierający żelazo jest narażony przez długi czas na działanie tlenu. Wilgoć, zwykle woda, przyspiesza ten proces.
Zanim użyjesz profesjonalnych środków do jej zwalczania, postaw na domowe sposoby.

Kwas, szczególnie kwas cytrynowy lub kwas octowy, to świetny sposób na usunięcie rdzy, szczególnie jeśli utworzył się na częściach, które można łatwo usunąć i namoczyć. Jeśli, powiedzmy, chcesz usunąć rdzę ze śrub, odkręć śruby i zanurz je w occie. Weź półlitrową plastikową butelkę i włóż śruby do środka. Wlej wystarczająco dużo octu, tak aby znajdował się około 3 cm nad śrubami. Załóż pokrywkę i potrząśnij butelką. Namocz śruby w occie na dzień lub dłużej, a następnie wylej ocet – użyj durszlaka lub sita, aby nie zgubić żadnych śrub.

Twoje śruby powinny być teraz błyszczące i wolne od rdzy

Jeśli tak nie jest, spróbuj ponownie i zostaw je w płynie na dłużej, aby kwas zyskał więcej czasu na wykonanie swojej pracy.
Jeśli nie możesz łatwo usunąć zardzewiałych elementów, możesz w tym celu użyć specjalnego preparatu do usuwania rdzy. Zanim jednak pójdziesz do sklepu z artykułami dla majsterkowiczów, sprawdź ponownie kuchnię, by uzyskać jeszcze kilka rzeczy, które mogą ci pomóc. Najpierw spróbuj cytryny lub limonki i trochę soli. Rozetrzyj sól na zardzewiałym obszarze, a po dokładnym nią pokryciu, wyciśnij sok z cytryny lub limonki na sól. Wyciśnij jej jak najwięcej, a następnie zostaw, aby mikstura mogła zadziałać.

Jeśli nie masz pod ręką cytryny lub limonki, możesz spróbować sody oczyszczonej i szczoteczki do zębów. Wlej trochę sody do naczynia lub miski i dodaj tyle wody, aby powstała z tego pasta. Po przygotowaniu pasty nałóż ją na zardzewiałe miejsce, pozostaw ją na kilka godzin, a następnie wytrzyj szczoteczką do zębów.

Inną metodą na usunięcie rdzy jest użycie ziemniaka. Pokrój bulwę ziemniaka na pół, posyp ją proszkiem do pieczenia, a następnie pocieraj zardzewiały obszar, aż do usunięcia rdzy. Ziemniak zawiera w sobie kwas szczawiowy, który idealnie poradzi sobie z problemem rdzy.

łańcuchy

Jeśli żadna z tych metod nie działa, będziesz musiał zakasać rękawy i użyć specjalnego środka do usuwania rdzy. Rdza może zostać usunięta z metalu poprzez zeskrobanie go. Najprościej jest, gdy rdza pokrywa duży i łatwo dostępny obszar. Trudniej zaś jest zeskrobać rdzę z miejsc trudno dostępnych, jak np. szprychy rowerowe.

Najpierw musisz zdecydować, czego użyć jako skrobaka. To będzie zależeć od tego, jak poważna jest rdza. Jeśli jest gruba, można użyć skrobaka do malowania lub nawet śrubokrętu. Wełna stalowa działa również dobrze, podobnie jak papier ścierny. Zacznij od szorstkiego papieru, a gdy już usuniesz rdzę, przełącz się na delikatniejszy papier. Chodzi o to, abyś nie uszkodził istniejącego pod spodem metalu.

Rdza nie wpływa tylko na metal, z którego się uformował. Może plamić ubrania, cegły i wszystko, czego dotknie.
Jeśli znajdziesz plamy z rdzy na ubraniu, spróbuj trochę soku z cytryny. Pocieraj obszar dotknięty plamą sokiem z cytryny, uważając, aby dalej nie przenosić plam. Opłucz sok z cytryny wodą, a następnie upierz ubranie jak zwykle. Jeśli tkanina jest gruba, a plama z rdzy jest szczególnie trudna, dodaj trochę soli do soku z cytryny.

Aby usunąć plamy rdzy ze ściany lub patio, użyj sztywnej szczotki drucianej i węża. Zwilż plamę wodą, a następnie dokładnie oczyścić plamę. Jeśli plama jest szczególnie uparta, spróbuj użyć środka czyszczącego zawierającego kwas szczawiowy.

jak usunąć rdzę

Jeśli żadna z powyższych czynności nie zadziała, będziesz musiał użyć trochę fizyki

Elektroliza jest doskonałym sposobem na usunięcie tlenku żelaza lub związków żelaza. Będziesz potrzebował ładowarki samochodowej, a także sporej miski z wodą, kawałka metalu z zawartym w nim żelazem i trochę sody do prania (nie do pieczenia).
Umieść oba kawałki metalu w wodzie i dodaj wodę sodową. Upewnij się, że ładowarka jest odłączona i podłącz zacisk ujemny do zardzewiałego elementu, a zacisk dodatni do metalu. Upewnij się, że dodatnia końcówka złącza znajduje się nad wodą.

Podłącz ładowarkę, włącz ją i zaczekaj. Po około godzinie, zacznie działać elektroliza. Pozostaw na całą noc, a rano odłącz ładowarkę, odłącz kable i sprawdź wynik swoich działań. Jeśli rdza nie zniknęła całkowicie, podłącz ponownie ładowarkę, włącz ją i pozostaw na trochę dłużej.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here