mężczyzna

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest forma prowadzenia działalności, którą możemy otworzyć w zaledwie kilka minut z dowolnego miejsca na świecie. Wszystkie formalności możemy załatwić w prosty sposób przez internet. Całość procesu jest na tyle uproszczona przeciw że nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu zakładanie firmy, opodatkowania dochodów czy finansowania przedsięwzięcia, ale otwierając biznes dobrze jest abyśmy posiadali pewną wiedzę z tych dziedzin. 

Przeczytaj też: http://ventureday.pl/jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-jak-zalozyc/ 

Sposoby otworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej 

Kiedy mamy już opracowany pomysł oraz zebrane fundusze, możemy przystąpić do złożenia wniosku w celu zarejestrowania swojej działalności. Wówczas należy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Możemy zrobić to osobiście, w urzędzie miasta lub gminy, listem poleconym, elektronicznie, z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikacyjnego, elektronicznie, bez użycia podpisu kwalifikacyjnego.

W jaki sposób poprawnie wypełnić wniosek? 

Uzupełnienie wniosku o wpis do CEIDG wbrew pozorom wcale nie jest trudny. Jeżeli zakładamy firmę, to właściwym wyborem opcji będzie oczywiście wniosek o wpis do CEIDG.  Wybieramy opcję, że wniosek będzie złożony przez przedsiębiorcę, ponieważ składamy go osobiście, we własnym imieniu. Następnie wypełniamy dane osobowe oraz miejsce zamieszkania. Przy zakładaniu działalności z reguły nie posiadać się numeru regon, więc pole zostawia się puste, a zostaje ono zapełniony przy aktualizacji danych, podobnie jest z NIP-em. Kiedy mamy trudności z wypełnieniem wniosku, możemy skierować się o pomoc do odpowiedniej instytucji lub naszej księgowej. 

Ważna informacja dotycząca Naczelników Urzędów Skarbowych 

Zawsze powinniśmy wybierać urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. W punkcie 19 wniosku należy wybrać częstotliwość wpłacania zaliczki na podatek dochodowy oraz rozliczenie PIT – 5, Gdzie zazwyczaj wybiera się opcję miesięcznie. Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej możliwe jest do wyboru spośród ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także innych ewidencji np. ryczałt od przychodów lub karta podatkowa. Po założeniu działalności możemy złożyć również zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz stać się vatowcem. 

Zobacz też: http://miedzyrzecka.pl/jak-otworzyc-wlasna-firme-5-prostych-krokow/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here