W których branżach brakuje pracowników

Pomimo tego, że bezrobocie w Polsce nie jest już na tak wysokim poziomie jak jeszcze kilka lat temu, to nadal wiele osób poszukuje pracy. Ma to miejsce zwłaszcza w województwach, w których przemysł nie jest zbytnio rozwinięty, społeczeństwo jest biedne, a przynajmniej nie tak zamożne jak chociażby w stolicy czy Krakowie, albo Wrocławiu.

Dlatego młodzi ludzie, zastanawiający się dopiero nad kierunkiem studiów, w pierwszej kolejności powinni się zainteresować tym, w których branżach brakuje pracowników, oraz gdzie szukają specjalistów do pracy. Ma to ogromne znaczenie, gdyż wybór kierunku studiów wyższych niejako ukierunkowuje naszą karierę zawodową. Jeśli źle trafimy z kierunkiem przez nas wybranym, to może się okazać, że w naszej okolicy pracy nie znajdziemy, a przynajmniej tej w naszym wyuczonym zawodzie. W konsekwencji będziemy mieć do wyboru albo przekwalifikowanie się, co wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami i latami nauki, bądź wybranie stanowiska pracy niezgodnego z naszym wykształceniem, najczęściej za niższą stawkę. Można też poszukać pracy w innym mieście, jednak to spowoduje rozłąkę z rodziną. Takie sytuacje mają miejsce na przykład w województwie podkarpackim.

Oferty pracy w Rzeszowie

Praca w Rzeszowie nie czeka na każdego, w konsekwencji czego wielu młodych, zwłaszcza tych studiujących w uczelniach krakowskich, swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywa właśnie w stolicy małopolski. W późniejszym etapie to tam zakładają rodziny, kupują mieszkania, a województwo podkarpackie ubożeje o tych młodych.

Aktualne oferty pracy w Rzeszowie możemy znaleźć na stronie https://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l.

Niemniej nie można od młodych oczekiwać tego, że zrezygnują ze swych marzeń, swoją przyszłość podporządkowując rynkowi pracy danego województwa. Niestety każdy z nas pasjonuje się czymś innym, a studia powinny być zgodne z pasjami, zainteresowaniami. W innym przypadku absolwent uczelni może męczyć się przez całe życie na stanowisku, którego nie lubi. Najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby studiowanie kierunku zgodnego ze swoimi zainteresowaniami, znalezienie w pracy w niewielkiej odległości od miejsca swojego zamieszkania, jednak to udaje się nielicznym. Są oczywiście zawody, które to umożliwiają, na przykład lekarze czy nauczyciele, jednak zdecydowana większość ludzi młodych nie będzie miała takiego szczęścia.

Oczywiście nie wszyscy chcą mieszkać w rodzinnym mieście, wielu młodych wręcz pragnie uwolnić się od rodziców i wyruszyć w nieznane. Tacy z całą pewnością znajdą zatrudnienie w większym mieście i jest to całkowicie normalne. Nie ma nic złego w tym, że młodzież chce się usamodzielnić, samemu pokonywać życiowe trudności, a nie całe życie liczyć na pomoc rodziców. To, jaką drogę wybiorą zależy już tylko od nich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here