jak bezpiecznie korzystać z internetu

Korzystanie z możliwości jakie niesie ze sobą połączenie naszych komputerów z internetem, posiada bardzo dużo zalet, jak i kilka wad. Na szczęście, z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących z bezmyślnego surfowania w sieci, więc nasze bezpieczeństwo stopniowo wzrasta. Dodatkowo, ilość dziś dostępnych zabezpieczeń internetowych, pozwala nam odetchnąć z ulgą.

Niestety, ale zawsze najsłabszym ogniwem jest człowiek, dlatego musimy zapoznać się z podstawowymi zasadami jakimi powinniśmy się kierować w internecie. Po pierwsze, musimy pamiętać, że internet w tych czasach, różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze parę lat temu. To były czasy, kiedy mieliśmy swój pierwszy kontakt z internetem, dopiero co podłączaliśmy nasze komputery do sieci, a informatycy już mieli ręce pełne pracy, ponieważ w euforii ściągaliśmy i klikaliśmy we wszystko na co tylko natrafiliśmy.

Wtedy popularne były programy asystujące pobieranie plików, muzyki, filmów. W momencie, kiedy chcieliśmy oglądnąć jakiś film, musieliśmy raczej pobrać go na nasz dysk, ponieważ łącza wtedy nie pozwalały na płynne oglądanie online. Skutkowało to tym, że zamiast pobrania naszej oczekiwanej produkcji, dostawaliśmy w pakiecie, pełną paczkę wirusów.

internet

Zanim zdobyliśmy odpowiednie doświadczenie w pobieraniu plików, zdążyliśmy już pewnie zainfekować ze dwa systemy. Dziś, w dobie bardzo szybkiego internetu, rzadko spotyka się kogoś, kto by pobierał filmy na dysk. Po pierwsze, na szczęście powoli odchodzimy od piractwa, po drugie, za drobną opłatą posiadamy dostęp do serwisów oferujących oglądanie wszystkich filmów online w bardzo dobrej jakości. Oszczędzamy w ten sposób nasze komputery, mamy ekspresowy dostęp do wszystkich produkcji, jesteśmy wolni od wirusów, a dodatkowo nasze portfele na tym za bardzo nie ucierpią.

Jak bezpiecznie korzystać z internetu w momencie, kiedy na tym samym komputerze logujemy się do naszego konta bankowego? Musimy przede wszystkim posiadać odpowiedni program antywirusowy. Tak naprawdę to od nas zależy wybór, czy chcemy posiadać wersję płatną, czy darmową, ponieważ tak naprawdę oba te programy działać będą w podobny sposób. Dzisiaj już rzadko natrafia się na coś, co nie spełnia swojej roli, dlatego wybór tak naprawdę jest dowolny.

Drugą sprawą jest to, że odbierając pocztę elektroniczną, musimy szczególnie uważać na to, by nie klikać w nieznajome nam linki, które możemy otrzymać w liście. Pamiętajmy, że nie ważne, czy dostajemy wiadomość od nieznajomych, czy znajomych nam osób, ponieważ zagrożenie jest w obu przypadkach takie samo. Często zdarza się nam kliknąć we wszystko, co wyśle nam w wiadomości osoba nam znana. Musimy jednak pamiętać, że praktyka podszywania się pod inne adresy e-mail, jest doskonale wyćwiczona przez osoby, które chcą wyrządzić krzywdę naszemu bezpieczeństwu.

Analizujmy zatem każdą wiadomość, sprawdzajmy dwa razy treść, nim zaczniemy wchodzić na strony podane w linku. Pamiętajmy też o tym ,aby szukając informacji w internecie, nie wchodzić na strony, które wydają się nam być podejrzane. Często zdarza się tak, że gdy bardzo zależy nam na rozwiązaniu jakiegoś problemu, zapuszczamy się na ostatnie strony w wyszukiwarce, zaglądając na mniej znane witryny. Może się jednak okazać, że są to portale nastawione na zainfekowanie naszych komputerów, poprzez nakłanianie nas na ściąganie jakiś poradników, czy plików.

bezpiecznie korzystać z internetu

Musimy wiedzieć, że w momencie kiedy już zdecydujemy się pobrać cokolwiek z internetu, najlepiej byłoby, gdybyśmy korzystali z zaufanych stron. Jeśli jednak, uparliśmy się na program, który nie jest ogólnodostępny i okazało się, że znaleźliśmy go na dziwnym portalu, czasem lepiej odpuścić ściąganie takiego pliku. Reasumując, w internecie jesteśmy na tyle bezpieczni, na ile chcemy być. Jeśli nie będziemy ściągać filmów z nieznajomych źródeł, zamiast tego wykupimy sobie dostęp do biblioteki online, skutecznie zyskamy na bezpieczeństwie swoich komputerów, a dodatkowo uzyskamy produkcje w świetnej jakości.

Dodatkowo, jeśli korzystamy z poczty elektronicznej, będziemy analizować dwa razy treść i adres adresata, zanim zaczniemy klikać w linki podane w wiadomości, to jesteśmy już w połowie sukcesu. Instalując odpowiednie programy antywirusowe, które będą miały codziennie aktualizacje swojej bazy wirusów, będziemy całkowicie bezpieczni. Zatem, parę od pełnego bezpieczeństwa w sieci, dzieli nas parę prostych do wykonania kroków. Dzięki nim, będziemy mogli odetchnąć z ulgą, w trakcie korzystania z naszych komputerów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here