jak odmieniać nazwiska

Wiele osób nie wie jak odmieniać nazwiska. Okazuje się, że nie jest problemy zła odmiana nazwisk, ale jej całkowity brak. Jeśli mamy zaprosić gości na wesele to byłoby dobrze nie pisać Katarzyna i Tomasz Kowalski. To nie wygląda najlepiej, dlatego trzeba się nauczyć takiej odmiany, jaka jest prawidłowa.

Często boimy się odmieniać nazwiska, bo nie jesteśmy pewni czy to tak naprawdę działa i jest zgodne z obowiązującymi zasadami. Dzisiaj mamy przecież Internet i jeśli tylko chcemy to można szybko dowiedzieć się jak odmieniać nazwiska tak żeby wszystko wyglądało naturalnie i było zgodne z polską pisownią. Nie jest to aż tak trudne jak nam się wydaje.

Odmiana nazwisk żeńskich

Wszystkie nazwiska, które kończą się na literę a można bez większych problemów odmienić. Kowalska może być Kowalskiej. Problem pojawia się, kiedy nazwiska są złożone z dwóch członów. Wtedy głowimy się, co tutaj zrobić. Skoro odmieniamy takie nazwisko to jedne i drugi człon. Nie robimy tak, że odmieniamy tylko jeden, bo niby, który mamy wybrać. Tak to właśnie wygląda i trzeba się tego pilnować. Na pewno każdy sobie z tym na spokojnie poradzi. Skoro dawniej ludzie sobie z tym poradzili to my dzisiaj tym bardziej.

Dobrze odmienione nazwisko na zaproszeniu wygląda naprawdę o wiele lepiej. Jeśli nie chcemy żeby goście się z nas śmiali to poza przygotowaniami całego wesela warto również zadbać o to żeby wszystko zgadzało się na zaproszeniach albo na karteczkach gdzie, kto ma siedzieć. Wiele osób przez to przeszło i dały sobie jakoś radę, dlatego i my sobie z tym poradzimy.

kobiet pisze

Nazwiska męskie i ich prawidłowa odmiana

Zasada odmiany jest dokładnie taka sam i nie ma tutaj żadnej filozofii. Każda osoba, która nie wie jak sobie z tym poradzić może znaleźć nazwisko w Internecie. Można również dowiedzieć się od rodziny i znajomych jak to powinno się w prawidłowy sposób odmieniać. Im lepiej to zrobimy tym lepiej będzie wyglądało zaproszenie czy to, co teraz tworzymy. Okazji nie ma zbyt wiele na odmianę nazwiska, bo najczęściej do najbliższych zwracamy się po imieniu.

Szukamy podpowiedzi o nazwiskach

Na szczęście mamy dzisiaj Internet, czyli jeśli chcemy to znajdziemy rozwiązanie swoich problemów. Zdarzają się bardzo trudne do odmiany nazwiska, które nie jest łatwo przemienić. Przykładem może być tutaj nazwisko Cebula, które jak odmienimy? Niewiele osób będzie wiedziało, że odmiennym je na Cebulów. Na pierwszy rzut oka wydaje nam się to nieprawidłowe, ale jest prawidłowe, dlatego trzeba się pilnować, co i jak odmieniamy żeby wszystko pasowało jak należy. Najważniejsze dla nas jest szukanie odpowiedzi na swoje pytania w dobrym miejscu.

Wtedy wiemy, że jeśli ktoś napisał, jaka jest odmiana to na pewno taka będzie i my możemy z tego skorzystać. Można znaleźć całe bazy nazwisk, które są odmieniane i my całkowicie za darmo możemy z takiej bazy sobie skorzystać. Na pewno na tym zyskamy bardzo dużo. Przy tworzeniu zaproszeń liczy się czas, bo nigdy go za dużo nie mamy. To, dlatego wspomagamy się poradami, jakie znajdziemy w Internecie. Jeśli mamy problem z nazwiskiem osoby, która jest z nami blisko związana to po prostu do niej dzwonimy i wtedy będziemy wiedzieć jak wykonać odmianę tak żeby taka osoba nie była na nas później zła.

nazwisko

Niektóre osoby są złe na to, że ktoś źle odmieniło ich nazwisko, dlatego lepiej nie ryzykować takich rozwiązań. Dobrze, że można w ten sposób uzyskać pomoc, bo sami możemy sobie z tym nie poradzić. Sytuacji, w których trzeba odmieniać nazwisko nie mamy zbyt dużo. Jeśli o kimś opowiadamy albo piszemy jego nazwisko na zaproszeniach to wtedy jest to przydatne, a może właśnie na tym polega nasz problem. Gdybyśmy, na co dzień odmieniali nazwiska to może byśmy się do tego przyzwyczaili i nie byłoby to dla nas aż takich problemem?

Warto o tym pomyśleć i jeśli mówimy o kimś i opowiadamy to nie mówimy w złej firmie nazwiska tylko staramy się tak odmieniać jak powinno to być. W języku angielskim mają łatwiej, bo nie odmieniają nazwisk jak u nas. Nasz język jest o wiele bardziej bogaty od nich i można wyrazić to, co chcemy powiedzieć o wiele dokładniej i dosadniej. To, dlatego nawet z nazwiskami trzeba wiedzieć jak sobie poradzić żeby wszystko było tak jak trzeba.

Jeśli my mamy trudniejsze nazwisko do odmiany i widzimy, że ktoś nie może sobie z tym poradzić to nie pozostaje nam nic innego jak po prostu takiej osobie podpowiedzieć. Wtedy ułatwiamy jej zadanie, a i wiemy, że nazwisko będzie odmienione tak jak trzeba i nie będziemy mieć do takiej osoby żadnych pretensji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here