kot leży

Koty, podobnie jak psy, to w Polsce najpopularniejsze zwierzęta domowe. Jednak zanim staniemy się posiadaczami tego słodkiego zwierzątka, powinniśmy przygotować się do opieki nad kotem. Kot, tak samo jak każde inne zwierze, to nie zabawka. Decydując się na opiekę nad nim, zobowiązujesz się dbać o jego potrzeby i zdrowie.

Pierwszą kwestią jest miejsce skąd weźmiemy kota. Unikajmy pseudo hodowli, w których koty są trzymane w małych klatkach i w złych warunkach. Jeśli podoba ci się konkretna rasa, udaj się do hodowli. Rasowy kot to wydatek od tysiąca złotych w górę, w zależności od rasy. Jeśli dla ciebie rasa nie jest ważna to polecam ci adoptować kotka ze schroniska. Dzięki temu dasz zwierzaczkowi nowy dom.

Druga kwestia to jak rozpoznać płeć kota

U tych zwierząt występuje dymorfizm płciowy w wyglądzie zewnętrznym. Kocury najczęściej są większe i mocniej zbudowanie, mają większe głowy itp. Rozpoznawanie płci po budowie ciała nie jest jednak pewną metodą, ponieważ wspomniane różnice mogą być bardzo subtelne i dotyczą dorosłych zwierząt. Płeć u kota rozpoznajemy zaglądając mu pod ogon.

Jeśli nasz futrzak jest kotką, to odbyt i ujście układu moczowo-płciowego znajdują się bardzo blisko siebie, niemal stykając się ze sobą, a wejście do pochwy ma kształt zbliżony do pionowej kreski. Gdy nasz zwierzak jest kocurem, to odbyt i ujście układu moczowo-płciowego są od siebie wyraźnie oddalone. U dojrzałych, a zarazem niewykastrowanych kocurów zauważymy między nimi podwójną, sporą wypukłość, czyli jądra. Ujście cewki moczowej ma natomiast kształt owalny.

Przed przyjazdem kotka do domu musisz przygotować kilka rzeczy. Jest to tak zwana wyprawka. Kup specjalna kuwetę dla kota. Możesz ją dostać w sklepie zoologicznym, lub zamówić przez internet. Do kuwety potrzebujesz żwirek. Wybierz ten, który swoim zapachem będzie zachęcał kota do załatwiania się w danym miejscu. Warto pochować z mebli cenne rzeczy, gdyż koty z reguły lubią się wspinać.

jak rozpoznać płeć kota

Aby ograniczyć straty w meblach zakup kilka zabawek dla kotów. Mogą to być specjalne drapaki, lub zwykłe piłki tenisowe. Zapewni to aktywnie spędzony czas, i zmęczy kota, a dzięki temu nie będzie mu się chciało skakać po meblach. W przypadku wizyt u weterynarza, bądź wyjazdów przydatnych gadżetem jest transporter dla kota. Warto zakupić koc, lub poduszkę do środka, aby zwierzak czuł się lepiej.

Żywienie kota to bardzo ważna sprawa

Przede wszystkim należy ustawić miski na wodę i karmę, tak aby stały w miejscu mało uczęszczanym. Jeśli masz czas, to możesz przygotowywać posiłki samodzielni. Jednak wymaga to sporej wiedzy, aby dostosować ilość, oraz rodzaj pożywienia do potrzeb kota. Na rynku dostępnych jest wiele karm dobrej jakości. Karmy z marketu zawierają mnóstwo zbóż. Najlepsza opcja będzie zakup w sklepie zoologicznych lub przez internet. Dobra karma charakteryzuje się wysoką zawartością mięsa.

Powinno znajdować się na początku składu. Dobre marki dzielą swoje karmy ze względu na wiek, np. dla młodych kociąt, dorosłych kotów, lub kocich seniorów. Pożywienie jest dostosowane do stany zwierzęcia, np. specjalistyczne karmy dla otyłych, po operacjach, czy ciężarnych. Ważną kwestią jest również rodzaj karmy, może być w postaci suchych chrupek, lub w postaci pasztetu. Warto zdecydować się na oba rodzaje. Suchy pokarm dba o uzębienie ścierając płytkę nazębną. Natomiast pasztety są przydatne w chorobie, gdyż możesz łatwo w nich ukryć lekarstwa.

Kolejna kwestia to weterynarz

Powinieneś upewnić się czy w okolicy masz jakiś gabinet weterynaryjny. Po kilku dniach od momentu pojawienia się kota w twoim domu, powinieneś udać się na wizytę kontrolną. Jest to ważne, szczególnie w młodym wieku, aby kot przyzwyczaił się do weterynarza. Później w razie choroby będzie mniej zestresowany na wizytach. Jeśli nie chcesz rozmnażać kotów, to warto omówić z weterynarzem kwestie sterylizacji, czy kastracji. Jest to ważne zagadnienie, gdyż rośnie poziom bezdomności zwierząt.

rozpoznać płeć kota

Pielęgnacja kota nie jest zbyt skomplikowana, i z powodzeniem możesz ją wykonywać w domu. Pierwsza rzeczą jest dbanie o futerko. Jeśli jest krótkie to wystarczy głaskanie ręką, lub szczotką z włosia. Długowłose koty trzeba czesać najpierw metalową szczotką, a później z włosia. Kontrola uszy, oczy i zębów.

Należy sprawdzać, czy w uszach nie ma stanów zapalnych, ropy. To samo tyczy się oczu. Zęby musisz kontrolować pod względem kamienia nazębnego, Jeśli będzie go za dużo należy iść do weterynarza. Kolejna sprawa to obcinanie pazurów. Możesz robić to samemu, za pomocą specjalnych obcinaczy, lub udać się do weterynarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here