Rodzaje klamek w oknach

Stolarka okienna musi być przede wszystkim właściwie dopasowana do indywidualnych potrzeb. Priorytetem jest to, aby zapewnić sobie wysoki poziom funkcjonalności. To właśnie dlatego ostatecznej decyzji o zakupie nie należy podejmować zbyt pochopnie. Jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy, to poprośmy o pomoc osobę bardziej doświadczoną. Okna pełnią bardzo ważną rolę w każdym budynku. Właśnie dlatego powinny być one najwyższej jakości. Nie zapominajmy również o detalach – klamki mają bezpośredni wpływ na komfort eksploatacji.

Rola klamek okiennych

Wiele osób zapomina, że to właśnie klamka okienna decyduje, czy okno będzie wygodne w użytkowaniu, czy też nie. Wybór jest kwestią bardzo indywidualną. Przede wszystkim należy określić indywidualne preferencje. Klamki do okien umożliwiają nam swobodne sterowanie oknami. Możemy je otwierać, zamykać, czy też uchylać. Warto wiedzieć, że jest to element, który uruchamia cały mechanizm odpowiadający za poszczególne funkcje okna. Trzeba dodać, że właściwie dopasowana oraz odpowiednio wyprofilowana klamka pozwala na przesunięcie nawet ciężkich i masywnych konstrukcji. Nie musimy wkładać to dużej energii.

Ponadto klamka odpowiada za poziom bezpieczeństwa. Rosnącą zainteresowaniem cieszą się konstrukcje antywłamaniowe, które zmniejszają ryzyko otworzenia okna przez osoby nieupoważnione. Z pewnością takie rozwiązanie powinny wziąć pod uwagę w szczególności osoby, które zamieszkują niebezpieczną okolicę. Ryzyko włamania jest tutaj o wiele wyższe. W przypadku, gdy w mieszkaniu znajdują się małe dzieci warto jest postawić na klamki z kluczykiem. Dzięki nim maluchy nie otworzą samodzielnie skrzydła, co zmniejsza prawdopodobieństwo groźnego wypadku.

Klamki aluminiowe

Klamki aluminiowe są kompatybilne z oknami wykonanymi z tego samego tworzywa. Cechują się one wysoką wytrzymałością i odpornością na negatywne działanie czynników otoczenia. Warto wiedzieć, że aluminium nie ulega korozji, a więc unikniemy rdzewienia elementu. Klamki z tego materiału występują w wielu odcieniach (zwykle metalicznych), co ułatwia znalezienie czegoś pasującego do ramy okiennej.

Klamki drewniane

Klamki z tego materiału najlepiej współgrają z oknami drewnianymi. Uchodzą za eleganckie, a zarazem solidne. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że drewno jest wrażliwe na działanie wilgoci. Z tego powodu powierzchnia elementu powinna być kompleksowo zabezpieczona przed działaniem wody. Tylko wtedy unikniemy ryzyka gnicia, czy też deformacji. Oczywiście opisywany rodzaj sprawdzi się również w przypadku okien pokrytych okleiną drewnopodobną. Dzięki temu uzyskamy spójną całość.

Klamki plastikowe

Klamki plastikowe są zdecydowanie najtańsze, a zarazem najpowszechniejsze. Słabej jakości produkty nie prezentują się jednak zbyt dobrze, a dodatkowo są awaryjne. Decydując się na model z tworzyw sztucznych musimy bezwzględnie sprawdzić parametry użytkowe. Najważniejsza jest funkcjonalność, a także wytrzymałość. Warto dodać, że klamki plastikowe dostępne są w rozmaitych kształtach oraz wersjach kolorystycznych. To nie tylko biel, czy też czerń.

Klamki z kluczykiem

Klamki zamykane na kluczyk są sporo droższe, co zniechęca wiele osób do zakupu. Warto jednak podkreślić, że zapewniają one podwyższone poczucie bezpieczeństwa. Taka blokada jest szczególnie ważna w przypadku dzieci, czy też osób cierpiących na choroby psychiczne. Mamy pewność, że domownicy są w pełni bezpieczni. Trzeba dodać, że klamka z kluczykiem chroni również przed włamaniem i wtargnięciem osób nieupoważnionych.

Klamki z przyciskiem

Klamki z przyciskiem to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli. Jest to rodzaj, który posiada specjalną blokadę. Poprawia ona poziom bezpieczeństwa oraz komfortu eksploatacji. Nie możemy przekręcić klamki bez wcześniejszego przyciśnięcia przycisku. Małe dzieci nie poradzą sobie z takim zabezpieczeniem, co również stanowi duży plus. Oczywiście klamki z przyciskiem produkowane są z różnych materiałów – najczęściej tworzyw sztucznych, czy też metalu. Sprzedawane są one w różnych cenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here