jak podzielić dysk na partycje

W dzisiejszych czasach, zakup komputera, czy to stacjonarnego, czy laptopa, nie stanowi już żadnego wyzwania. Sklepy wprost wypełnione są po brzegi asortymentem w różnych przedziałach cenowych. Dodatkowo, mamy do dyspozycji olbrzymią ilość sklepów internetowych, w których asortyment jest jeszcze większy. W zależności od tego, czy potrzebujemy wyspecjalizowanej maszyny do pracy z wymagającymi aplikacjami, czy po prostu zwykłego domowego komputera, mamy szeroki wachlarz ofert do wyboru.

Już w niskim przedziale cenowym, możemy sprawić sobie naprawdę fajny sprzęt do codziennego użytku, który posłuży nam naprawdę na lata. Jeśli zaś potrzebujemy komputera przenośnego, niestety, za takie same podzespoły jak w komputerze stacjonarnym, musimy zapłacić stosunkowo wyższą kwotę, aczkolwiek, dalej nie będzie to cena, która powali nas z nóg. Jeśli dawno nie zmienialiśmy naszego sprzętu na nowy, to będziemy bardzo pozytywnie zaskoczeni, tym jak dobrze działają dzisiejsze jednostki. Do naszych obowiązku należeć będzie to, żeby ten stan rzeczy utrzymać jak najdłużej.

Zatem jak dbać o nasz nowy komputer?

Co zrobić, żeby służył on nam przez kolejne lata? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że powinniśmy zadbać o jego odpowiednią ochronę przeciwwirusową. Oznacza to, że musimy zaopatrzyć nasz sprzęt w antywirusa z dostępem do codziennych aktualizacji bazy, żeby zawsze posiadał on aktualną bibliotekę robaków. Dzięki temu, podczas surfowania po internecie, będziemy mogli odetchnąć z ulgą, z wiedzą, że nie zostaniemy zainfekowani jakimś niechcianym złośliwym oprogramowaniem.

Dodatkowo, powinniśmy przestrzegać się przez pobieraniem jakichkolwiek plików z nieznanych źródeł. Dzisiaj internet jest dla nas na tyle przyjazny, że nie musimy już pobierać żadnych filmów, jeśli chcielibyśmy coś obejrzeć. Płacąc niewielką kwotę, możemy uzyskać do w pełni legalnych stron, oferujących oglądanie filmów online w bardzo dobrej jakości. Jednorazowa, lub miesięczna opłata będzie dla nas wręcz niezauważalna, a korzyści z niej płynące wprost olbrzymie. To samo dotyczy się słuchania muzyki, dzisiaj nie praktykuje się już ściągania plików MP3 z internetu.

dysk twardy

Na dzień dzisiejszy posiadamy olbrzymią ilość darmowych serwisów, na których możemy posłuchać swojego ulubionego artysty za darmo. Powinniśmy zatem wystrzec się ściągania czegokolwiek poza oficjalnymi źródłami plików. Dodatkowo, jeśli uiścimy drobną opłatę, będziemy mieć pewność, że to co posiadamy na swoich komputerach jest wolne od wirusów, ale także i w pełni legalne. Kolejną sprawą jest to, że powinniśmy zawsze utrzymywać porządek na naszym dysku twardym. Każdą partycję powinniśmy przeznaczyć na coś innego.

Na partycji systemowej nie instalujmy żadnych programów, czy gier. Niech pozostanie ona tylko i wyłącznie dla naszego systemu operacyjnego, dzięki czemu będzie on posiadał zawsze odpowiednią ilość wolnego miejsca na szybkie działanie. Czasami zdarza się jednak, że po zakupie nowego komputera, posiada on dysk podzielony tylko na dwie partycje. To zdecydowanie za mało i powinniśmy odpowiednio dodać dwie kolejne.

Zatem jak podzielić dysk na partycje, żeby miało to ręce i nogi?

Kiedyś, w starszych komputerach była to dość skomplikowana operacja, którą niekiedy mogliśmy wykonać tylko przy formatowaniu naszego komputera. Dziś jest to zdecydowanie prostsze i najnowsze systemy posiadają wbudowane narzędzia pozwalające nam dowolnie modyfikować partycję w paru prostych krokach. Zatem jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami Windows 10, powinniśmy w celu stworzenia nowej partycji udać się do panelu sterowania. Tam pojawią się nam kolejne opcje, ale nas interesuje zakładka nazwana system i zabezpieczenia.

dysk na partycje

Z kolei dalej poruszamy się płynnie do zarządzania komputerem, gdzie odnajdziemy ekran z napisem magazyn. Następnie wchodząc w zarządzanie komputerem, otworzy nam się lista naszych partycji. To właśnie tutaj dokonamy wszelkich interesujących nas zmian. Możemy tutaj dodawać, usuwać, powiększać, lub zmniejszać nasze partycje. My jednak chcemy dodać kolejną, nową partycję.

W tym celu przede wszystkim powinniśmy stworzyć dla niej miejsce na dysku, poprzez zmniejszenie rozmiaru którejś z istniejących partycji. Musimy pamiętać, że zawsze powinniśmy wykorzystać całą dostępną pojemność naszego dysku. Po zmniejszeniu jednej z wcześniejszych partycji, możemy teraz swobodnie stworzyć nową, przypisując jej jedną z dostępnych nazw. Posiadając większą ilość partycji na naszych komputerach, będziemy mogli bezproblemowo utrzymywać dobre działanie naszego sprzętu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here