Początki w świecie biznesu najczęściej są niełatwe – dlatego też tak wiele polskich firm upada w ciągu pierwszych kilku miesięcy lub lat działalności. W takim razie jak stawiać swoje pierwsze kroki w biznesie, aby uniknąć takiego scenariusza?
Cały czas się edukuj
Niewiedza nie jest żadnym powodem do wstydu, zwłaszcza w początkowym etapie prowadzenia biznesu. Powodem do wstydu jest za to niechęć do nauki i poszerzania swojej wiedzy. Najlepiej jeszcze na długo przed założeniem firmy czy rozpoczęciem inwestowania rozpocząć proces swojej edukacji biznesowej, tak, aby rozpocząć działania posiadając już przynajmniej podstawową wiedzę.
Na temat poszczególnych aspektów działań biznesowych napisano setki, jeśli nie tysiące książek. Warto skupić się przede wszystkim na tych, które są polecane przez specjalistów i cieszą się dużym zainteresowaniem. W ten sposób nie wpoimy sobie błędnej wiedzy. Dobrym źródłem informacji są także rzetelne, specjalistyczne blogi, takie jak http://michal-gorecki.pl/.
Książki, artykuły, kursy, wideoporadniki, wykłady – miejsc, z których można czerpać wiedzę, jest naprawdę wiele. Wystarczy tylko chcieć i poświęcać regularnie czas na dokształcanie, a z pewnością to zaowocuje. Nikt nie jest geniuszem biznesu od samego początku – wiedza, zarówno praktyczna, jak i teoretyczna, przychodzi z czasem w ramach prowadzonych działań.
Nie rzucaj się na zbyt głęboką wodę
Początkujący biznesmeni mają niekiedy tendencję do stawiania wszystkiego na jedną kartę. Wystarczy, że posmakują nieco sukcesu, a natychmiast zaczynają rozwijać firmę w niekontrolowanym tempie: zatrudniać coraz więcej pracowników, kupować nowe pojazdy i maszyny, przyjmować ogromne, ambitne zlecenia.
W takiej sytuacji prawdopodobieństwo bolesnej porażki jest bardzo wysokie. Może się okazać, że tak szybki rozwój firmy doprowadził do braku odpowiednich struktur, które by ją kontrolowały, utrzymywały w ryzach i prawidłowo prowadziły. Dlatego też najlepszą opcją jest rozpoczęcie powoli, spokojnie i zwiększanie zakresu swoich działań stopniowo, w miarę naturalnej progresji firmy. W ten sposób nie okaże się nagle, że własna firma nas przerosła i z dnia na dzień staje się nieopłacalna.
Wartościowe porady odnośnie do tego, jak założyć firmę i nią zarządzać, a także w zakresie innych zagadnień związanych z szeroko pojętym biznesem, znaleźć można tutaj: http://michal-gorecki.pl/.