komputer

Dzisiaj nasza znajomość komputerów jest coraz mniejsza. Nie zajmujemy się ich naprawami i konfiguracją. Kupujemy komputer gotowy do pracy, a jeśli się coś zepsuje to od razu idzie do specjalista. Dawniej sytuacja miała się trochę inaczej. Osoby dzisiaj w średnim wieku pamiętają, że nie było czegoś takiego jak Windows.

Na obsłudze komputera trzeba było się naprawdę bardzo dobrze znać. Dzisiaj to wszystko jest łatwiejsze, dlatego jeśli zapytamy wiele osób jak włączyć bios to nie będą nawet tego wiedziały. Wiele z tych osób zapyta nas, co to w ogóle jest, bo nie kojarzą. Może to jakaś aplikacja? Może gra? Czasy się zmieniają i dlatego nikogo dzisiaj takie pytanie nie jest w stanie zaskoczyć.

Czym dokładnie jest bios?

Gdyby miał powiedzieć w skrócie to jest to coś, co pozwala na konfigurowanie komputera. Cały system bios znajduje się na module pamięci na płycie głównej w każdym komputerze. Można powiedzieć, że to jest system, który pozwala na łączeni się poszczególnych funkcji z podzespołami, jakie mamy na komputerze. Dodatkowo dzisiaj włączany jest do tego system operacyjny Windows. Jeśli ktoś korzystał z biosy to wie, że tam można ustawiać sobie różne parametry i zadania.

Jeśli mamy problem z systemem i chcemy go instalować od nowa to trzeba to zacząć od ustawienia w biosie. Najczęściej rozruch następuje z dysku twardego, ale my mamy płytę i właśnie to ona musi być, jako pierwsza ustawiona żeby cała akcja się powiodła. To, który napęd się ustawi ma ogromne znaczenie, dlatego trzeba to sprawdzać. Jeśli okazuje się, że zegarek na naszym komputerze nie działa jak trzeba i się spóźnia. Zdarza się tak, że nie trzyma w ogóle daty i godziny to oznacza, że bateria w biosie nie działa.

Najczęściej jest to taka sama bateria jak w wadze kuchennej, dlatego otwierając komputer nie możemy jej nie zauważyć. Kosztuje 2 złote i można znowu cieszyć się sprawnie działającym komputerem. Jeśli coś nie działa na komputerze to sprawdzamy w biosie czy jest to widoczne. Jeśli nie jest to trzeba sprawdzić czy wszytko jest w prawidłowy sposób podłączone. Różnie z tym bywa, dlatego im więcej wiemy tym mniej będziemy się przy tym stresować.

komputer z monitorami

Uruchamianie biosu na komputerze

Na uruchomienie biosu po starcie komputera nie mamy zbyt wiele czasu. Jeśli słyszmy charakterystyczne piknięcie to właśnie wtedy nadszedł czas na uruchomienie biosu, ale jak to wszystko można zrobić? Najczęściej jest to możliwe dzięki wciśnięciu jednego przycisku. Działa to tak, że jeśli szybko patrzymy na ekran to na dole wyświetla nam się, co nacisnąć żeby przejść do Bios Setup. Może to być klawisz f3 albo f8, a w niektórych przypadkach wystarczy naciśniecie przycisk DEL. Jeśli się spóźnimy to trzeba od nowa wtłaczać komputer i w ten sam sposób uruchamiać.

Jeśli wszystko poszło jak należy to widzimy właśnie niebieski ekran z różnymi parametrami. Dla większości z nas jest to temat obcy, bo nie wiemy jak dalej się tam poruszać. Mamy różne informacje o systemie i podzespołach, ale wszystko jest napisane do angielski. Jeśli ktoś nie wie jak się poruszać, bo biosie to lepiej żeby tego w ogóle nie robił, bo można sobie tylko zaszkodzić. Jeśli napotkamy na jakieś problemy to zawsze można włączyć ustawienia domyślne.

Wtedy wszystko wróci to ustawień fabrycznych, czyli takich, które zagwarantują nam, że komputer się uruchomi i będzie wszystko działać jak należy. Gdyby się okazało, że tak namieszaliśmy, że bios też nie chce nam wejść to wspomniana wyżej bateria nam pomoże. Wyjmujemy ją na jakiś czas i wtedy całość na pewno się zresetuje i będzie można wykonać ponowne ustawienia.

jak włączyć bios

Bios w naszym komputerze

Warto aktualizować bios, ale tym powinien zająć się ktoś z bardzo dużym doświadczeniem, a wtedy na pewno taki sprzęt komputerowy będzie działał tak jak należy. Na tym nam najbardziej zależy żeby nie zaszkodzić komputerowi tylko mu pomóc. Jeśli posiadamy dwie karty graficzne to jedną trzeba będzie wyłączyć i najlepiej to zrobić w biosie. W Internecie można będzie znaleźć wiele przydatnych instrukcji, które na pewno nam pomogą.

Jeśli nie ma takiej potrzeby to najlepiej w ogóle tam nie zaglądać, bo wtedy nie zepsujemy niczego i nie trzeba będzie komputera oddawać na serwis. Już wiemy jak wejść w bios, dlatego bez zmieniania parametrów można tam wejść i sprawdzić jak to wygląda. Wtedy nie będzie to dla nas temat obcy i gdyby trzeba było z tego biosu skorzystać to będziemy bardziej doświadczeni. Może nam się to przyda, a może nie. Nigdy nie można wszystkiego wykluczyć i trzeba się na to przygotować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here