dekarz

Dekarz jest bardzo potrzebnym zawodem. Nie każdy po usłyszeniu nazwy tego zajęcia potrafi sobie skojarzyć, czym zajmuje się osoba, która go wykonuje. Jednak bez tego specjalisty, praktycznie niemożliwe jest wykończenie domu, a raczej jego dachu. Dzisiaj dokładnie przekonamy się na czym polega ta praca, ale omówimy też kwestię finansową. Być może interesuje Cię praca w takim zawodzie, ale zastanowisz się, jak wygląda w jej przypadku wynagrodzenie? Bez obaw, odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-dekarz/ 

Na czym polega praca dekarza?

Pracując na stanowisku dekarz będziemy uczestniczyć w montowaniu wykonywanych przez Cieśla szalunkowego elementów stropu na dachu. Naszym głównym zadaniem jest pokrycie dachu. Możemy używać do tego dachówek ceramicznych, cementowych lub tych wykonanych z blachy. Osoba pracująca jako dekarz oprócz tego, gdzie pokrywa dachy, zajmuje się również ich na prawo oraz konserwację. Do zadań dekarza Należy również montaż izolacji i systemów odwodnienia. Montuje on też okna dachowe, a także włazy. Dodatkowo lekarz wykonuje przedmiary, obmiary, a także rozliczenia zużytych materiałów.

W jaki sposób zostać dekarzem?

Taki zawód możemy zdobyć przez naukę. Kandydat na stanowisko dekarza powinien ukończyć 3 letnią szkołę zawodową o profilu budowlanym ze specjalnością dekarz. Przyszły pracownik ma obowiązek podejścia do egzaminu w formie pisemnej oraz praktycznej, który przeprowadzony jest pod nadzorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Oczywiście nie należy wspominać, gry takie egzamin musi zostać zdany pomyślnie.

Istnieje jeszcze inne wyjście, a jest nim samodzielna, odbywająca się pod okiem fachowca, nauka na budowie. Osoby, które przez ponad 3 lata pracowała jako dekarz i mają to udokumentowane stażem pracy, mogą podejść do egzaminu na zasadach eksternistycznych.

Co ma wpływ na zarobki dekarza?

Na wysokość wynagrodzenia dekarza wpływ mają czynniki takie jak:

Staż pracy – wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi zazwyczaj małą część pensji jego bardziej doświadczonego kolegi.

Wielkość firmy – małe przedsiębiorstwa nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia takiego jak największe zagraniczne korporacje.

Lokalizacja firmy – może zdarzyć się sytuacja, że dwie podobne do siebie firmy znajdujące się w różnych miastach oferują zupełnie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla swoich pracowników.

Dekarz – ile zarabia?

Według serwisu wynagrodzenia.pl, wynagrodzenie całkowite, czyli mediana na stanowisku dekarza w skali miesiąca wynosi około 3580 zł brutto. Jest to kwota wynoszącą 2612 zł netto. Co drugi dekarz otrzymuje pensję w wysokości od 2850 zł do 4390 zł. 25% najgorzej wynagradzany dekarzy zarabia kwoty niższy niż 2850 zł. Na zarobki wyższe, niż 4390 zł może liczyć grupa 25% najlepiej opłacalnych dekarzy w naszym kraju.

Zobacz też: http://miedzyrzecka.pl/jak-wyglada-praca-dekarza/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here