faktura

Od października 2020 roku każda osoba, które jest czynnym podatnik VAT nie musi składać już oddzielnie podstawowych deklaracji VAT i plików JPK. W obecnym roku w życie wszedł nowy dokument elektroniczny JPK_VAT. Kiedy liczyć  się z zapłatą kary przy składaniu pliku elektronicznej deklaracji podatkowej? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/jpk-vat-kary-pieniezne-ile-i-za-co-trzeba-zaplacic/ 

Kary JPK_VAT

Dokument elektroniczny JPK_VAT składa się z dwóch części:

  • ewidencyjnej – części, która zawiera ewidencję VAT zakupów i sprzedaży
  • deklaracyjnej – części deklaracyjnej, która zawiera dane ujmowane dotychczas w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K

Nowy dokument JPK_VAT jest deklaracją składającą, którą muszą złożyć wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.

JPK_VAT wysyłany jest do US w formacie XML.

Program e-mikrofirma

Deklarację możemy złożyć w przypadku korzystania z bezpłatnego programu e-mikrofirma, który został uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Do aplikacji będziemy mogli zalogować się za wykorzystaniem Profilu Zaufanego lub e-dowodu.

Błędy w pliku JPK VAT

Kiedy w naszym pliku pojawiły się błędy, wówczas naczelnik urzędu skarbowego wezwie nas do wykonania korekty.

Na taką poprawkę mamy 14 dni. Jest to termin, w którym musimy przesłać do urzędu skorygowaną ewidencję lub złożyć wyjaśnienia, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa jest w wezwaniu.

Co jeśli tego nie zrobisz?

Naczelnik Urzędu Skarbowego ma możliwość nałożenia na nas kary pieniężnej w wysokości 500 zł za każdy popełniony w dokumencie błąd. Karę musimy zapłacić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji bez wcześniejszego wezwania. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe to kwota w wysokości od 260 zł do nawet 52 000 zł. Dlaczego może to być taka duża kwota? Oczywiście dzieje się tak ze względu na to, ze przestępstwo skarbowe jest to czyn zabroniony i jest karany grzywną lub więzieniem. Kara za niezłożenie JPK_VAT w terminie będzie kosztowała nas od 120 stawek dziennych, natomiast za podanie w JPK_VAT nierzetelnych informacji grozi nam kwota do 720 stawek dziennych. W 2020 r. stawka dzienna wynosi już od 86,67 zł do 34 668 zł.

Zobacz też: http://miedzyrzecka.pl/jak-stworzyc-nawyki-u-konsumentow/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here